Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro Putinova kritika Navalného. „Nesmí kandidovat,“ rozhodla volební komise

Další rána pro Putinova kritika Navalného. „Nesmí kandidovat,“ rozhodla volební komise

Rusko znovu stupňuje tlak proti opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ústřední volební komise uvedla, že nemůže kandidovat v prezidentských volbách. Důvodem je to, že byl pravomocně odsouzen. Hlavu státu budou Rusové volit příští rok v březnu.

Navalnyj odmítá na podobná rozhodnutí brát zřetel a pokračuje ve volební kampani; v březnu a červnu zorganizoval v ruských městech demonstrace proti korupci ve špičkách režimu. Akce skončily masovým zatýkáním a trestem pro Navalného.

Podle právního rozboru ústřední volební komise „Navalnyj nemá pasivní volební právo“ – tedy nemůže být zvolen prezidentem. Nemá ani právo sbírat peníze od občanů a utrácet je na „volební kampaň“, ani vytvářet své „volební štáby“, uvedla agentura Regnum.

Stávající hlava státu Vladimir Putin, považovaný před volbami za jasného favorita, dosud oficiálně neoznámil, zda se bude ucházet o další šestiletý mandát.

Navalnyj byl v únoru odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu v procesu okolo údajného okradení lesnického podniku Kirovles. V květnu verdikt potvrdil odvolací soud. Rozsudek je tak pravomocný, což Navalnému podle ruských zákonů brání kandidovat na prezidenta ve volbách v březnu 2018.

Navalného obhájce nicméně avizoval, že opět napadne rozhodnutí ruské justice u Evropského soudu pro lidská práva, který už jednou dal Navalnému za pravdu. Advokát připomněl, že ruský soud v opakovaném procesu znovu nepřipustil svědky a znalce obhajoby.

Navalnyj, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře Vladimira Putina. Verdikt podle něj dokazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného.

V prakticky identickém procesu byl Navalnyj odsouzen již v roce 2013. Ale Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces. V jeho rámci byl opozičník znovu odsouzen.

Agentura Interfax tehdy poznamenala, že Navalnyj si hypoteticky může uchovat šanci kandidovat v prezidentských volbách, pokud dosáhne u štrasburského soudu uznání ruského verdiktu za nezákonný, a tím následně i jeho zrušení, anebo pokud u ruského ústavního soudu dokáže protiústavnost normy, která mu brání zúčastnit se voleb jako kandidát.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.