Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána Zemanovým nadějím. Trump by se s ruským prezidentem mohl sejít dříve, než se čekalo

Další rána Zemanovým nadějím. Trump by se s ruským prezidentem mohl sejít dříve, než se čekalo

Rusko-americký summit by se mohl uskutečnit už koncem května, nikoli až v červnu na schůzce skupiny G20 v Hamburku, jak se dosud předpokládalo. S odvoláním na ruské a americké vládní zdroje to napsal ruský list Kommersant. O přípravě prvního osobního setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem se prý intenzivně jedná, mělo by se uskutečnit v nejmenované evropské zemi.

Trump se má od 25. do 27. května v Bruselu zúčastnit nejprve summitu NATO, a pak v italské Taormině summitu skupiny G7, připomíná ruský deník.

Po těchto jednáních by si prý mohl „odskočit“ do některé třetí země, kam by za ním přicestoval Putin. Intenzita příprav vrcholné schůzky se podle Kommersantu zvýšila po návštěvě amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Moskvě před dvěma týdny.

Z informací ruského listu vyplývá, že Rusko na osobní setkání nejvyšších představitelů obou zemí hodně sází. Konkrétní rozhodnutí o světových krizích se prý od summitu ale nečeká.

„Lídři obou zemí by nejdřív měli vládním strukturám v Moskvě a Washingtonu vyslat jasný signál, že válka slov a gest končí a že začíná hledání styčných bodů,“ řekl ruskému listu ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Amdrej Kortunov.

Zemanova návštěva se odsouvá

Informace o možném posunutí termínu schůzky s ruským protějškem kontrastuje se zprávami o přijetí českého prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě. Hrad původně tvrdil, že k návštěvě by mělo dojít v dubnu, to ale následně zpochybnil v rozhovoru pro INFO.cz sám prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Hradní mluvčí uvedl, že prezident Zeman pojede na návštěvu USA možná až zkraje května.

Skutečnost, že prezident Zeman šéfa Bílého domu Donalda Trumpa nenavštíví v původně plánovaném termínu, potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi i nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Podle něho prý Zemanovu návštěvu u prezidenta Spojených států odsouvá řešení severokorejské krize, což ale zpochybňují schůzky, které má Donald Trump v dohledné době naplánované s jinými světovými politiky. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka na termínu nezáleží.