Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další ruská rozbuška v Bílém domě. Trumpovi kvůli vynesení informací stále víc hrozí impeachment

Další ruská rozbuška v Bílém domě. Trumpovi kvůli vynesení informací stále víc hrozí impeachment

Zpráva deníku The Washington Post vyvolala v Bílém domě chaos. Prezident Donald Trump měl podle listu poskytnout Rusům důvěrné informace o boji proti tzv. Islámskému státu. Spolupracovníci hlavy Spojených států mlčí a někteří se před novináři dokonce skrývají. Sám Trump naopak na Twitteru začal s obhajobou. A v politických kruzích se čím dál častěji mluví i o impeachmentu.

„Pokaždé, když cítím, že jsme zvládli jedno ‚ruské‘ fiasko, vyskočí nové.“ Slova nejmenovaného zaměstnance Bílého domu, která řekl serveru The Daily Beast, přesně vystihují současnou náladu v nejbližším okolí amerického prezidenta.

Závěr čtvrtého měsíce Trumpova vládnutí provází jedna kauza za druhou. Točí se hlavně kolem prezidentových styků s Ruskem. Od chvíle, co list The Washington Post přinesl informaci, že Trump poskytl důvěrné informace od tajných služeb ruské delegaci, zmítá se štáb prvního muže Ameriky v chaosu.

Donald Trump a Sergej LavrovDonald Trump a Sergej Lavrovautor: ČTK

Nálada na bodu mrazu

Někteří lidé pod zárukou anonymity s novináři mluví, o samotné kauze se od nich ale mnoho nedovíte. U schůzky Trumpa s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, kde k úniku mělo dojít, nebyli. Situaci, která v Bílém domě panuje, ale popisují jako napjatou.

O věci už jednal i tým nejbližších Trumpových lidí. Nechyběli mezi nimi tiskový mluvčí Sean Spicer nebo hlavní poradce prezidenta Stephen Bannon. Snažili se rychle najít cestu, jak ze šlamastiky ven.

Že je nálada Trumpovy administrativy na bodu mrazu, potvrzuje i chování poradce pro národní bezpečnost Herberta Raymonda McMastera. „Tohle je poslední místo na světě, kde bych chtěl být,“ řekl, když viděl dav novinářů shromážděných před Spicerovou kanceláří. Trvalo hodinu, než mezi ně vkročil.

Sám Trump na celou záležitost reagoval na Twitteru. A zatímco Bílý dům od počátku únik popíral, prezident jej facto potvrdil. „Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo,“ napsal. „Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu.“

 

 

Obvinění, že prezident předal Lavrovovi citlivé informace například ohledně možného zneužití laptopů na palubách letadel islámskými radikály, přitom přichází ve chvíli, kdy v USA stále rezonuje jiná kauza, do níž je namočené Rusko. Minulý týden Trump odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho. Okamžitě se objevily spekulace, že tím chtěl zmařit vyšetřování vazeb jeho okolí právě na Rusy.

Impeachment před volbami?

V souvislosti se skandály narůstá nespokojenost nejen v Bílém domě. Na nohou je celá americká politika. A čím dál častěji padá v souvislosti s prezidentem slovo impeachment. Podle někdejšího ministra práce z dob úřadování Billa Clintona je spuštění procesu odvolání jen otázkou času.

„Právo mluví jasně. Pokud Trump Comeyho odvolal, aby se vyhnul vyšetřování, je to bránění spravedlnost, nepopiratelný trestný čin,“ píše Robert Reich pro Newsweek. Zároveň dodává, že se nic nemůže stát bez vůle republikánů. Aby se o odvolání začalo uvažovat, muselo by se ve Sněmovně reprezentantů přidat k demokratům 22 republikánských poslanců.

Ačkoli to nyní zní nepravděpodobně, v budoucnu může být vše jinak. „Podle mých zkušeností má většina zvolených politiků dva cíle: dělat to, co považují za správné pro Američany a být znovuzvoleni. Pokud bude Trumpova popularita i nadále klesat, možná se najde 22 republikánů, kteří si řeknou, že budou mít větší šanci, když ho opustí ještě před volbami v roce 2018,“ konstatuje Reich s tím, že pro republikány je více než současný šéf Bílého domu přijatelný viceprezident Mike Pence, který by se v případě Trumpova konce ujal úřadu.

Pokud by poslanci žalobu nakonec opravdu schválili, neznamená to automaticky prezidentovo odvolání. Procesu čelili už dva Trumpovi předchůdci. Jak Andrewa Johnsona, tak Billa Clintona nakonec osvobodil Senát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek