Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další soudní prohra Česka v kauze Diag Human. Firma může zabavit jeho peníze na lucemburských účtech

Další soudní prohra Česka v kauze Diag Human. Firma může zabavit jeho peníze na lucemburských účtech

Soud v Lucembursku na svém jednání 27. dubna rozhodl, že firma Diag Human může nechat zabavit finanční hotovost České republiky na účtech vedených v Lucembursku. Napsal to server Hlídací pes. Diag Human vede s ČR spor kvůli obchodu s krevní plazmou, usiluje o několikamiliardové odškodnění.

„Rozhodnutí lucemburského soudu bylo dne 27. 4. 2017 vyneseno v neprospěch České republiky. Je ale potřeba zdůraznit, že řízení před soudy v Lucembursku tímto rozhodnutím nekončí a Česká republika se nepochybně obrátí s opravným prostředkem na lucemburský Nejvyšší soud. V tuto chvíli probíhá právní analýza tohoto rozhodnutí a není možné k věci poskytnout podrobnější komentář,” uvedla pro server HlídacíPes.org mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. 

„Došlo k pravomocnému rozsudku lucemburského soudu o tom, že nález z 13. srpna 2008, podle kterého ČR arbitráž s Diag Human prohrála, je na území Lucemburska vymahatelný,” potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Společnost Diag Human má podle rozhodčího nálezu z roku 2008 dostat od státu přes osm miliard korun a úroky za překažený obchod s krevní plazmou. Stát ale tvrdí, že letitý spor skončil v jeho prospěch poté, co rozhodci zastavili přezkumné řízení.

Diag Human s tímto výkladem nesouhlasí a nadále se domáhá plnění rozhodčího nálezu z roku 2008. V lednu 2003 stát Diagu vyplatil na základě výsledku původní arbitráže 327 milionů korun za poškození dobrého jména.

Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě států však Diag Human se svým požadavkem neuspěla – soud prohrála například v Rakousku, Švýcarsku nebo ve Francii.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek