Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další stopka. Soudce na poslední chvíli zmrazil Trumpův nový protiimigrační dekret, platit měl začít za pár hodin

Další stopka. Soudce na poslední chvíli zmrazil Trumpův nový protiimigrační dekret, platit měl začít za pár hodin

Federální soudce ve státě Havaje zmrazil platnost nového protiimigračního dekretu Donalda Trumpa. Ten měl vejít v platnost minutu po půlnoci (05:01 našeho času). Prezident jím chtěl zamezit vstupu teroristů na americkou půdu a snížit imigraci celkově. 

Rozhodnutí federálního soudce Derricka K. Watsona platí napříč Spojenými státy. Podobná slyšení byla dnes kromě Havaje v plánu také v Marylandu a ve Washingtonu, kde pozastavili platnost už původního Trumpova výnosu. 

Obhájci státu Havají uvedli, že nový příkaz podobně jako ten původní porušuje základní svobody, protože je podle nich cíleně zaměřený proti muslimům. Zároveň uvedli, že může mít výrazný dopad na ekonomiku, i kvůli možnému poklesu turismu.

Exekutivní příkaz číslo 13 780

Revidovaný protiimigrační dekret má název Ochrana národa před vstupem zahraničních teroristů do Spojených států. Trump jeho vydáním reagoval na kritiku a výtky, které se snesly na jeho původní návrh z 27. ledna, kterým chtěl přistěhovalectví omezit. Řada soudců i některé americké státy se proti výnosu postavily. Prezident se proto rozhodl, že vydá nový příkaz, který částečně vyhoví námitkám odpůrců, ale zároveň bude dál plnit hlavní cíl, který si Trump při vstupu do Oválné pracovny předsevzal – bojovat proti terorismu, zamezit nelegální migraci a snížit zákonné přistěhovalectví z necelého milionu na 500 tisíc lidí ročně.

Nový versus starý

Původní návrh zakazoval vstup do Spojených států obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí (Irán, Irák, Libye, Somálsko, Súdán, Sýrie a Jemen). Podle nového výnosu se počet „nežádoucích“ omezil na šest a přestal platit pro občany Iráku. Pravděpodobným důvodem vyřazení země je její spojenectví s Američany v boji proti Islámskému státu. Bagdád také prý slíbil, že bude USA o svých občanech lépe informovat.

Původní výnos také nerozlišoval mezi žadateli o víza a lidmi, kteří už platné dokumenty mají. Nová verze příkazu počítala s tím, že držitelé platných víz budou moct nadále do USA cestovat. Oproti původnímu příkazu dostali nově výjimku rovněž držitelé trvalých pracovních povolení, takzvaných zelených karet.

Syrští uprchlíci byli také nyní ve stejné kategorii jako uprchlíci z jiných států, vztahuje se na ně proto 120denní zákaz vstupu. V původním výnosu pro ně stopka platila na neomezenou dobu.

Jako první proti novému dekretu vystoupil  právě stát Havaj, a to hned 7. března. Postupně se proti výnosu postavily i další státy, Washington, Kalifornie, Oregon, Maryland, Massachusetts, Minnesota a New York. 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek