Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další tragický omyl v Afghánistánu. Vojáci při náletech zabili 18 civilistů

Další tragický omyl v Afghánistánu. Vojáci při náletech zabili 18 civilistů

Mezi oběťmi nepovedené akce afghánských a amerických sil jsou převážně ženy a děti. Tragédie se stala v provincii Hílmand v uplynulém týdnu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila asistenční mise OSN v Afghánistánu na základě svého předběžného vyšetřování. Americké vojenské zdroje uvedly, že letadla USA podnikla v průběhu týdne v oblasti kolem 30 leteckých úderů a že údaje o civilních obětech prověřují.

Vyslanec afghánského prezidenta pro bezpečnost v Hílmandu řekl, že incident se stal při operaci proti povstalcům z radikálního hnutí Tálibán v okrese Sangin. Zahynuli příslušníci dvou velkých rodin.

„Jsme zarmouceni, když slyšíme zprávy o zabitých civilistech,“ řekl. „Když Tálibán používá civilisty jako svůj štít proti bezpečnostním silám, takové incidenty se vyskytnou,“ dodal.

Mluvčí americké armády Bill Salvin řekl, že se událost vyšetřuje. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom určili, zda byli v důsledku amerických náletů usmrceni či zraněni civilisté,“ sdělil.

Rodinní příslušníci obětí požadovali v nemocnici v hílmandské metropoli Laškár Gá vysvětlení. „Jak by ženy a děti mohly být Táliby?“ ptal se podle Reuters jistý Madžnún z okresu Sangin, kde v domě jeho bratra bylo při čtvrtečním náletu zabito 11 lidí. Místní činitel mulla Kásim řekl, že vláda chce spravedlnost pro rodiny obětí.

Podle původních informací, které přinesla agentura AP s odvoláním na afghánské úřední zdroje a také místní obyvatele, mělo být zabito nejméně 22 civilistů, členů dvou rodin.

Místní občan Hamíd Gul podle AP řekl, že při náletu, který se uskutečnil ve čtvrtek, ztratil devět členů své rodiny, včetně matky a sestry. „Je to všechno lež, že útočili na Tálibán,“ řekl.

Za rok 2016 zahynulo podle UNAMA v Hílmandu následkem násilných útoků 891 civilistů, což je nejhorší bilance ze všech provincií Afghánistánu s výjimkou hlavního města Kábulu.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek