Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další Trumpův nepřítel? Soudkyně v Detroitu mu pozastavila část protiimigračního dekretu

Další Trumpův nepřítel? Soudkyně v Detroitu mu pozastavila část protiimigračního dekretu

Soudkyně Victoria Robertsová podle agentury AP reagovala na žádost Americké arabské ligy pro občanská práva (ACRL) podanou minulé úterý. Aktivisté žádali, aby soud znemožnil odepření vstupu osobám s právem trvalého pobytu a lidem s platným přistěhovaleckým vízem.

Požadavek je reakcí na exekutivní příkazy prezidenta z konce ledna, jimiž dočasně zablokoval platnost přistěhovaleckých programů USA a dočasně zakázal vstup občanům sedmi muslimských zemí. V případě Sýrie platí zákaz až do odvolání.

Robertsová podle televize CBS vydala zatím předběžné opatření, debata o Trumpových výnosech bude u detroitského soudu pokračovat příští týden. Podle soudkyně se její rozhodnutí vztahuje na všechny osoby s právem trvalého pobytu v USA. Obdobné příkazy už podle CBS vydaly okresní soudy v newyorském Brooklynu, v Los Angeles a v Bostonu.

Bílý dům ve středečním prohlášení formulace Trumpova dekretu upřesnil s tím, že nařízení se netýká osob s dvojím občanstvím, diplomatů a personálu OSN a běženců, jejichž azylové řízení bylo už zahájeno.

Trumpův příkaz je protiústavní, protože brání muslimům a Arabům ze zemí s muslimskou většinou vstup na území Spojených států, uvedla ve zdůvodnění žádosti ACRL. Podle právníka ligy Nabiha Ayada se prezidentský dekret dotkl celostátně zhruba 100 tisíc lidí s takzvanou zelenou kartou, která opravňuje k trvalému pobytu v USA.

Žalobu na Trumpa kvůli jeho sporným nařízením podalo v minulých dnech i několik amerických států, například Washington, Massachusetts, New York nebo Virginie. Se žádostí o zrušení platnosti dekretů se na americké soudy obrátily také jednotlivé osoby, většinou přistěhovalci z muslimských zemí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek