Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další vzdor Le Penové. Odmítla jít na policejní výslech, mluvit prý začne až po volbách

Další vzdor Le Penové. Odmítla jít na policejní výslech, mluvit prý začne až po volbách

Předsedkyně krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová dál pokračuje ve vzdoru proti policii. Ta ji prověřuje kvůli kauze fiktivního zaměstnávaní asistentů v Evropském parlamentu, kteří podle vyšetřovatelů ve skutečnosti pracovali pro Národní frontu. 

Policie si Le Penovou k výslechu pozvala na středu, informoval dnes média její právník Rodolphe Bosselut. Europoslankyně se ale odmítla dostavit. Předsedkyně Národní fronty vyhoví podle svého právníka jakýmkoli žádostem o výslech až po červnových parlamentních volbách. „Domnívá se, že existuje riziko, že je justice zneužívána jako nástroj ve volební kampani," uvedl Bosselut.

Vyšetřovatelé mají podezření, že někteří členové FN pobírali plat jako asistenti od europarlamentu, ve skutečnosti ale pracovali pro krajně pravicovou stranu. Europarlament po šéfce FN požaduje vrátit asi 339.000 eur (9,1 milionu Kč). Šéfku kanceláře Le Penové Catherine Grisetovou policie už obvinila.

Le Penová jakákoli obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před nadcházejícími volbami. Podle současných předvolebních průzkumů by měla jasně zvítězit v dubnovém prvním kole, v květnovém druhém kole by ale zřejmě podlehla svému soupeři, ať už by jím byl konzervativec François Fillon nebo centrista Emmanuel Macron. Podle agentury AFP je zřejmé, že spor šéfky krajní pravice s europarlamentem nijak nesnižuje její volební preference.

Chování Le Penové dnes kritizoval francouzský premiér Bernard Cazeneuve. „Když někdo kandiduje na nejvyšší úřady, nemůže se stavět nad zákony republiky," uvedl předseda socialistické vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek