Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další žaloba kvůli jaderné havárii ve Fukušimě. Američtí vojáci chtějí miliardy za zničené zdraví

Další žaloba kvůli jaderné havárii ve Fukušimě. Američtí vojáci chtějí miliardy za zničené zdraví

Další žalobu na japonskou energetickou společnost TEPCO podalo u amerického soudu 157 Američanů, kteří po firmě požadují odškodné pět miliard dolarů (110,5 miliardy Kč). Američtí občané se v Japonsku účastnili záchranných operací po zemětřesení a přívalové vlně tsunami z roku 2011 a tvrdí, že byli při tehdejší nehodě v jaderné elektrárně Fukušima, kterou TEPCO vlastní, vystaveni radioaktivnímu záření.

Mezi žalujícími jsou převážně američtí vojáci, kteří působili v zasažené zóně kolem Fukušimy. Požadují vytvoření fondu v hodnotě pěti miliard dolarů na pokrytí výdajů, které pro ně jsou údajně nutné kvůli fyzické a duševní újmě a ekonomickým ztrátám, jež utrpěli.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Firma TEPCO čelí obvinění, že jaderná katastrofa byla způsobena chybami v návrhu, stavbě a údržbě elektrárny Fukušima. Žádné úmrtí nicméně nebylo připsáno radiaci, napsala agentura AFP.

Podobná žaloba byla podána již v roce 2013. Také v tomto případě byli žalujícími američtí vojáci, kteří po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011 přijeli pomáhat do Japonska. Uváděli, že společnost TEPCO lhala o míře nebezpečí, kterému byli vystaveni, a požadovali po ní proto dvě miliardy dolarů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek