Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dánsko vyhostí dceru ženy, která stála za pádem jihokorejské prezidentky. Dívka se bojí o svůj osud

Dánsko vyhostí dceru ženy, která stála za pádem jihokorejské prezidentky. Dívka se bojí o svůj osud

Dánská prokuratura rozhodla, že dcera dlouholeté důvěrnice sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje bude vyhoštěna z Dánska. Jihokorejské úřady požádaly o vydání Jihokorejky v souvislosti s korupčním skandálem, v němž hraje její matka ústřední roli a který vedl k odvolání prezidentky. Dvacetiletá Čchung Ju-ra se proti rozhodnutí prokuratury odvolá k dánskému soudu, prohlásil její právník.

Čchung Ju-ra byla zatčena v lednu v severodánském městě Aalborg. Dánská prokuratura dnes uvedla, že bude vydána do své vlasti, kde je hledána v souvislosti s vyšetřováním korupčního skandálu.

Její matka Čche Sun-sil v Jižní Koreji čelí obvinění z korupce a zneužití moci. Je podezřelá, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Část peněz prý použila pro vlastní potřebu. Například společnost Samsung uvedla, že dceři důvěrnice zaplatila koně.

Čchung Ju-ra, která je držitelkou zlaté medaile v jezdeckém sportu z asijských her, je podezřelá, že využívala výhod plynoucích z blízkého vztahu své matky s prezidentkou. Mělo se jí mimo jiné dostávat zvláštního zacházení na prestižní univerzitě.

"Pečlivě jsme prověřili jihokorejskou žádost o vydání a dospěli jsme k názoru, že všechny podmínky pro vydání jsou splněny," uvedla v prohlášení dánská prokuratura.

Právník zadržované Jihokorejky v reakci na oznámení dánské prokuratury řekl, že se jeho klientka odvolá k dánskému soudu. Již dříve tento týden obhájce Čchung prohlásil, že by Jihokorejka mohla požádat o politický azyl v Dánsku, protože se obává o svou bezpečnost v Jižní Koreji.

720p 480p 360p 240p
Protesty v Jižní Koreji