Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dárci byli k Trumpovi obzvlášť štědří. Na inauguraci vybral rekordních 107 milionů dolarů

Dárci byli k Trumpovi obzvlášť štědří. Na inauguraci vybral rekordních 107 milionů dolarů

Neuvěřitelných 107 milionů dolarů (2,7 miliardy korun) vybral od dárců americký prezident Donald Trump na oslavy spojené se svou inaugurací. To je téměř dvojnásobek dosud rekordní částky, kterou před osmi lety nashromáždil bývalý šéf Bílého domu Barack Obama. Mezi nejštědřejšími byli lidé blízcí Trumpovu štábu a vlivné telekomunikační nebo tabákové společnosti. Najdou se mezi nimi ale i Trumpovi někdejší nepřátelé či Venezuela. Vyplývá to z dokumentů, které tento týden zveřejnil Trumpův inaugurační výbor. 

Nejštědřejším dárcem byl kasinový magnát a filantrop Sheldon Adelson, který na inauguraci věnoval pět milionů dolarů (125 milionů korun), což je historicky vůbec nejvyšší jednorázový příspěvek. List The New York Times poznamenal, že Adelson takto obrovskou částku věnoval, ačkoli Trump nebyl během republikánských primárek jeho favoritem. Od Trumpovy administrativy nyní magnát například chce, aby zakázala internetové pokerové herny, které konkurují jeho kasinům.

The New York Times si rovněž povšiml, že zatímco volební kampaň miliardář Trump postavil na drobných příspěvcích milionů příznivců a také na financování z vlastních zdrojů, na inaugurační oslavy odváděli peníze milionáři a vlivné korporace.

Příspěvek v podobě nejméně jednoho milionu dolarů (25 milionů korun) poskytlo 48 lidí a společností. Vedle výše zmíněného Adelsona to byli například investor Robert Mercer, který má úzké vazby na Trumpova strategického poradce Stephena Banona, korporace uhelného miliardáře Josepha Crafta nebo mateřská společnost druhé největší americké tabákové společnosti R. J. Reynolds Tobacco.

Mezi sponzory nechyběly ani známé společnosti Microsoft, Intel, Google, Pepsi nebo Verizon, které věnovaly částky v řádu statisíců dolarů. Zajímavostí je, že jejich příspěvky překonala Venezuela, která darovala 500.000 dolarů (12,5 milionu korun), ačkoli se potýká s problémy v zásobování vlastního obyvatelstva potravinami. Venezuela peníze poskytla přes americkou firmu Citgo Petroleum, která patří venezuelské státní ropné společnosti PDVSA.