Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dědic slavného jména, který oponuje Trumpovi. Kdo je Joe Kennedy III.?

Dědic slavného jména, který oponuje Trumpovi. Kdo je Joe Kennedy III.?

Americký prezident Donald Trump v úterý pronesl své první poselství o stavu unie, jeho oponentem z demokratického tábora se stal Joseph Patrick Kennedy III., který se zhostil práva opoziční strany odpovědět na bilanční zprávu hlavy státu. Prezidentovi vytkl, že navzdory tomu, že se americké ekonomice daří, korporace zvýšily svoje zisky a povzbudili tím investory, řadoví zaměstnanci žádné změny nepocítili. 

Kennedy vs. Trump

Trump své první poselství z velké části postavil na rekapitulaci úspěchů, které si připisuje v prvním roce svého úřadování v Bílém domě. Hovořil o výjimečně dobré kondici americké ekonomiky, o daňové reformě, která podle prezidenta prospěla milionům Američanů, nebo o zrušení jádra „katastrofální“ zdravotní reformy svého předchůdce Baracka Obamy.

Podle Kennedyho, který je jako vnuk někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho nositelem politického dědictví slavné americké rodiny, by Američané měli odmítnout „vypjaté stranictví a chaos“ Trumpovy éry. „Surovci“ prý mohou zasadit úder a zabodovat, ale nikdy nedosáhnou síly a velikosti ducha lidí sjednocených k obraně své budoucnosti.

Vláda podle Kennedyho neútočí jen na zákony, které Američany chrání, ale útočí na samotnou myšlenku, že Američané za ochranu stojí. Demokraté naopak slibují lepší osud všem, „kdo tuto zemi mají za vlastní“.

Dědic slavného jména a ochránce slabších

Vnuk demokratického senátora Robert F. Kennedyho a prasynovec slavného Johna F. Kennedyho Joseph Patrick Kennedy III. se narodil 4. října 1980 v Brightonu (Massachusetts). Poté, co úspěšně absolvoval Stanfordskou univerzitu, strávil dva roky v Dominikánské republice jako člen mírových sborů. Pomáhal hlavně zaměstnancům tamní rezervace, bojoval nejen za jejich lepší finanční podmínky, snažil se ale také zvýšit renomé celého parku a přitáhnout tak více turistů.

V roce 2006 se ale vrátil zpět do Massachusetts a vystudoval práva na Harvardu. Při studiu pracoval v kanceláři, která poskytovala právní pomoc lidem s nízkými příjmy, kteří se ocitli v problémech během finanční krize v roce 2008.

Politická kariéra

Joe oficiální vstup do politiky oznámil v lednu 2012. Rozhodl se kandidovat na post kongresmana Barneyho Franka, který dal své křeslo k dispozici. Do volební kampaně vstoupil větou „Domnívám se, že tato země byla založená na jednoduché myšlence. A to, že každý člověk si zaslouží, aby se s ním zacházelo spravedlivě.“ Do kongresu se nakonec s 61 procenty hlasů dostal a setrval v něm až doposud.

Pozornost si získal v roce 2017, kdy se jeho projev stal doslova hitem sociálních sítí. Ohradil se totiž republikánským návrhům, které mířily proti zákonu o zdravotní péči, takzvané „Obamacare“. O komplexní zdravotní péči pro všechny Američany se zásadně snažil už i Ted Kennedy, který v roce 2009 zemřel na rakovinu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek