Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Demokracie vrátila Němcům sebevědomí.“ Prezident Gauck se opřel do populistů

„Demokracie vrátila Němcům sebevědomí.“ Prezident Gauck se opřel do populistů

Německo je zemí stability a mělo by takovou i zůstat, míní německý prezident Joachim Gauck. Politici i novináři by se proto podle něj měli postavit populistickým a autoritářským tendencím, které se v dnešním světě objevují. Gauck, kterého ve funkci zakrátko nahradí exministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, to v úterý řekl zahraničním novinářům.

„Všude v Evropě a jinde možná ještě více zažíváme to, že osvícenecká politika prochází těžkou fází. Samozřejmost, s jako jsme pojímali demokracii a pokrok před 20 nebo 25 lety jako budoucí model jednoho světa, se vytratila,“ vyjádřil své přesvědčení Gauck.

 

„Na řadě míst světa je více či méně autoritářství, více či méně otázek, jestli je liberální demokracie schopná rychle řešit stávající problémy,“ uvedl také sedmasedmdesátiletý politik. Ruku v ruce s tím se podle něj objevují otázky, jestli by nebylo lepší, aby se k některým záležitostem přistupovalo s větší mírou autoritářství.

„Já takové myšlení odmítám. Zůstávám samozřejmě zastáncem otevřené liberální společnosti,“ dal jasnou odpověď bývalý evangelický pastor. Jak politici, tak novináři mají podle něj povinnost s lidmi o demokracii hovořit tak, aby bylo jasné, proč jí chtějí zůstat věrni.

50 let ve válce a diktaturách

Zvláště Německu toho podle něj liberální demokracie přinesla mnoho. Tak jak se v souvislosti s vývojem v západní části Německa po druhé světové válce mluví o ekonomickém zázraku, mělo by se mluvit i o zázraku demokratickém. „U člověka jako jsem já, který se narodil do války a 50 let strávil v diktaturách, je tenhle demokratický zázrak skutečně pozoruhodnější a důležitější než zázrak hospodářský,“ prohlásil Gauck.

Spolu se stabilitou právního státu a živou občanskou společností, fungující demokratické procesy Němcům podle Gaucka také do značné míry navrátily sebevědomí a umožnily jim více se angažovat ve světě. Právě nutnost většího zapojení Německa do světového dění Gauck během pěti let v úřadu opakovaně zdůrazňoval.

Do nového funkčního období se Gauck, který by se znovuzvolením neměl problém, rozhodl i kvůli svému věku nekandidovat. Ve funkci skončí 18. března.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek