Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děsivá historie irského sirotčince. Vyšetřovatelé pátrali po osudu 800 dětí, našli hromadný hrob

Děsivá historie irského sirotčince. Vyšetřovatelé pátrali po osudu 800 dětí, našli hromadný hrob

Rozkrývání temné kapitoly historie přineslo v Irsku děsivý nález. V sirotčinci ve městě Tuam v minulém století zemřelo zřejmě zhruba 800 dětí. Vyšetřovatelé, kteří pátrají po jejich osudu, teď hlásí, že mají v ruce nové důkazy – v hromadném hrobu, který našli, jsou prý ostatky „mnoha“ malých chovanců.

Události v sirotčinci v irském městě Tuam po letech opět dílem přitahují pozornost a dílem rovnou děsí. Experti, které pátráním pověřila vláda, uvádějí, že v nově nalezeném hromadném hrobě byly děti pohřbívány nejspíš anonymně. Podle prvních testů DNA byly pochované děti ve věku od 35 týdnů do tří let.

O úmrtí nejméně 796 dětí v letech 1925 až 1961 v sirotčinci řádu Sisters of Bon Secours a o existenci jejich neoznačených hrobů informovala už v roce 2014 zpráva místní historičky Catherine Corlessové.

Ta našla písemné důkazy o úmrtích, ale jen jedno pochované dítě. Podle ní příčinou úmrtí mnoha dětí byla podvýživa a zanedbanost. Řada dětí zemřela na spalničky, křeče, tuberkulózu či zápal plic.

Katolická církev provozovala ve 20. století v Irsku s finanční pomocí státu mnoho sociálních služeb. A to i domy, v nichž svobodné těhotné ženy, včetně obětí znásilnění, rodily a zanechávaly své děti. Nevdané matky a jejich děti byly v silně katolickém Irsku považovány za poskvrnu společnosti a odvracela se od nich i rodina.

Irská katolická církev krátce po zveřejnění zprávy vyzvala místní řád řeholních sester ke spolupráci s úřady při jejím dalším pátrání. „Mohu si jen představit to ohromné citové utrpení z odloučení, které zažívaly matky, když dávaly své malé děti k adopci či byly svědky jejich úmrtí. Bolest a rozpolcenost, kterou snášely, je nad naše chápání,“ uvedl tehdy arcibiskup Michael Neary.

Představitelka vládního výboru pro děti Katherine Zapponeová teď řekla, že nalezení hromadného hrobu vyvolává „smutek a znepokojení“. Chce umožnit příbuzným někdejších obětí, aby jim uspořádali řádné pohřby. „Uctíme jejich památku a ujistíme se, že s jejich ostatky bude nyní správně naloženo,“ dodala.