Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děsivá svědectví od masového hrobu Islámského státu. Bezedná propast Chasfa se plnila mrtvými těly

Děsivá svědectví od masového hrobu Islámského státu. Bezedná propast Chasfa se plnila mrtvými těly

S osvobozováním Mosulu, který byl dlouhou dobu jedním z hlavních středisek moci samozvaného Islámského státu v Iráku a udržel se ze všech nejdéle, vychází na povrch pravda o zvěrstvech teroristů. Nedávný nález masového hrobu je jedním z nejstrašnějších odhalení. Nová svědectví popisují mimořádný zločin.

Noční můra, která svým rozsahem více než dvakrát předčila masakr minimálně 1 566 iráckých kadetů na bývalé americké základně Camp Speicher v Iráku, kdy krev zabitých dokonce zbarvila do ruda tamní veletok Tigris. Tak popisují očití svědkové nález, který učinili v posledních dnech u Mosulu, u propasti jménem Chasfa.

Hluboká průrva ležící hned vedle jedné z místních silnic a jen kilometr a půl od dálnice spojující Mosul s Bagdádem, budila mezi obyvateli odjakživa respekt. Přes okraj nebylo možné dohlédnout na dno, a tak lidé jámu raději s opatrností obcházeli.

Co v jedněch budilo uctivý odstup, neváhali druzí přeměnit v místo barbarských masových vražd svých odpůrců. Potom, co v červnu 2014 převzali vládu nad městem teroristé z IS, se propast začala plnit těly nepřátel. Mezi prvními byli policisté a příslušníci ozbrojených složek, následováni svými příbuznými.

„Viděl jsem, jak je hrana propasti nasáknuta krví,“ řekl webu Daily Beast 29letý Hamad, který bydlí v blízké vesnici Sananik a pracuje v rafinerii v těsném sousedství Chasfy. Řada místních do závodu jezdila pro benzin, mezi nimi i další svědek, Mahmud. 

Oba muži se ze strachu o život bojí prozradit svá příjmení, ačkoliv irácká armáda úspěšně pokračuje v osvobozování Mosulu a s každým dnem vytlačuje radikály dál od města.

„Jezdili jsme do rafinerie pro benzin a lidé z Islámského státu nás občas zastavili a chtěli, abychom přihlíželi popravám,“ vypráví Mahmud. Jednou tak byl svědkem situace, kdy džihádisté na hranu propasti dovezli autobus plný jezídů. Pak jej nechali sjet přes hranu do hluboké průrvy. Na vlastní oči také viděl popravu svého bratrance, který byl policejním důstojníkem.

Jak pokračovala nadvláda Islámského státu nad Mosulem a jeho okolím, pokračovaly i popravy. Propast, která byla kdysi bezedná, se plnila těly zavražděných odpůrců teroristů a najednou nebyl problém vidět na její konec. Poblíž iráckého města je největším masovým hrobem. Nikoliv ovšem jediným.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek