Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti, které nikam nepatří. Kanada řeší bizarní případ synů bývalých sovětských špionů

Děti, které nikam nepatří. Kanada řeší bizarní případ synů bývalých sovětských špionů

Kanadský Nejvyšší soud řeší bizarní případ, který zemí javorového listu otřásá už několik let. Syn ruských špiónů Alexander Vavilov tam léta bojuje o uznání kanadského občanství. V červnu mu ho po třech letech vrátil odvolací soud. Federální vláda s tím ale nesouhlasí a žene věc k nejvyšší instanci. Vavilov teď Nejvyššímu soudu doporučil, aby jeho případem neplýtval čas.

Vavilov, který se narodil dvěma předním ruským špiónům v Torontu, prohlásil, že by Nejvyšší soud neměl vyslyšet vládní odvolání, jelikož jeho kauza nezvedá žádné téma veřejného zájmu. Nesouhlasí s tvrzením, že jeho případ podrývá integritu kanadského občanství.

Nejvyšší soud země by podle něj neměl plýtvat časem na přezkoumání červnového rozsudku Federálního odvolacího soudu. Ten jemu a jeho bratrovi Timovi vrátil občanství, které mu Ottawa sebrala před třemi lety.

„Skutečnosti tohoto případu jsou opravdu výjimečné. Nejsou zaznamenány další takové příklady. Je odůvodněné se domnívat, že by se tyto skutečnosti neopakovaly, nebo pouze za těch nejneobvyklejších okolností. Kanadský Nejvyšší soud by neměl vynakládat své zdroje na případy, které se vztahují k výjimečným skutečnostem s nerealistickou šancí na opakování,“ přečetl Vavilovovo prohlášení jeho právník Hadayt Nazami.

Vavilov se v roce 1994 narodil jako mladší syn dvou ruských špiónů Eleny Vavilovové a Andreje Bezrukova. Ti do země přišli z pověření sovětské tajné služby KGB. Alexander se narodil jako Alexander Philip Anthony Foley. Příjmení převzal z krycího jména jeho matky. Rodiče kvůli větší důvěryhodnosti převzali jména mrtvých dětí.

Rodina s Alexem a Timem hodně cestovala. V roce 1999 přesídlili do USA, které byly od začátku hlavním cílem jejich mise. Před sedmi lety však Elenu a Andreje odhalila FBI a v rámci výměny špiónů museli i s dětmi Spojené státy opustit.

Synové následně odletěli do Kanady, jejíž pas jako rodáci z Toronta vlastnili. Kanadská vláda ale odmítá, že by kdy občanství získali. Na děti špiónů se podle ní nevztahuje zákon, který pas přiznává každému, kdo se v zemi narodil.