Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diktátor Kim opět provokoval. Kdo mu dnes odpoví?

Diktátor Kim opět provokoval. Kdo mu dnes odpoví?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un před víkendem kalkuloval: Blížil se 12. únor a KLDR si (alespoň v záznamech) připomínala čtyři roky od chvíle, kdy si potřetí potvrdila, že dokáže zkrotit jádro. K výročí jaderného testu se přidal fakt, že v Bílém domě nově sedí Donald Trump, se kterým vůdce totalitního státu dosud neměl tu čest, a že právě v USA je premiér Japonska, jehož směrem Severní Korea raketu o víkendu vystřelila. O něco málo víc než 24 hodin poté má přijít mezinárodní reakce: Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko žádají kvůli nedělní zkoušce svolání Rady bezpečnosti OSN.

Zástupci USA i mezinárodního společenství agentuře Reuters řekli, že diplomaté by se kvůli poslednímu testu KLDR mohli sejít už dnes.

Severní Korea mezitím označila zkoušku rakety středního doletu za úspěšnou. Střela dopadla podle amerického strategického velitelství do Japonského moře a nepředstavovala žádnou hrozbu pro USA.

Test už v neděli odsoudily Spojené státy, Jižní Korea i Japonsko. Tyto země se obávají, že KLDR vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopna doletět například na západní pobřeží USA. Experti ale pochybují o schopnostech KLDR osadit tuto střelu jadernou hlavicí.

Rada bezpečnosti OSN uvalila zatím poslední sankce na KLDR loni v listopadu, kdy reagovala na zářijový jaderný test Pchjongjangu. Test byl už pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Patnáctičlenná Rada bezpečnosti tehdy sankce přijala jednomyslně.

OSN uvalila sankce proti Severní Koreji už v roce 2006 v důsledku jaderných a raketových testů, od té doby byly sankce několikrát zpřísněny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek