Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diplomat, nebo špión? Ruský velvyslanec, který je v centru skandálu Trumpovy administrativy

Diplomat, nebo špión? Ruský velvyslanec, který je v centru skandálu Trumpovy administrativy

Od roku 2008 slouží jako ruský velvyslanec ve Washingtonu. Teď se Sergej Kisljak dostal do centra pozornosti. Právě jeho jméno je totiž v pozadí skandálů, které provázejí administrativu prezidenta Donalda Trumpa.

Na začátku zájmu o Kisljaka stála rezignace Trumpova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Ten se měl s velvyslancem scházet ještě před uvedením prezidenta do úřadu. To zákony USA zakazují.

Nyní navíc vyšlo najevo, že se s Kisljakem sešel i ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Jeho úřad to oznámil ve středu, když na schůzky upozornil list The Washington Post. Vedení demokratů v Kongresu teď žádá jeho odstoupení. Během slyšení v Senátu, které předcházelo jeho jmenování, totiž Sessions žádné kontakty nepřiznal.

„Jednou nebo dvakrát jsem byl přivolán jako náhradník, ale s Rusy jsem nekomunikoval,“ prohlásil Sessions. 

Kisljakovi se tak dostává nechtěné pozornosti. Někteří lidé o něm dokonce tvrdí, že je ruským špiónem číslo jedna. Podle zdrojů CNN si Kisljaka všimly i americké zpravodajské služby, které ho označují za ruského vrchního náboráře ve Washingtonu.

Moskevští experti se však tomuto označení smějí. Anton Tsvetov z Centra pro strategický výzkum soudí, že výroky jsou produktem chaosu, který v americkém hlavním městě panuje, a pokusem dát věcem smysl nalezením nového nepřítele.

Kisljak vystudoval sovětskou diplomatickou školu. Ve Washingtonu působil v roli prvního tajemníka už v 80. letech. Bez ohledu na změnu režimu se mu dařilo rozvíjet kariéru. Vrcholem byl rok 2008, od kdy slouží jako velvyslanec Ruska v USA. Ve funkci by měl skončit v průběhu letošního roku.

Podle ruského prominentního zahraničněpolitického analytika Vladimira Frolova je však nepravděpodobné, že by se Kisljak zapojil do hackerských útoků během předvolební kampaně.

„Ambasáda má jiné lidi na takový typ aktivity. Kisljaka nejspíš záměrně odstavili kvůli popření záležitosti. Hovory s Flynnem, Sessionsem a dalšími byly jen o budování vzájemných vztahů,“ tvrdí Frolov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek