Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diplomatická válka: Británie kvůli otravě agenta Skripala vyhostí 23 Rusů. Neprozíravé, zní z Moskvy

Diplomatická válka: Británie kvůli otravě agenta Skripala vyhostí 23 Rusů. Neprozíravé, zní z Moskvy

Británií otřásá kauza otravy ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že v reakci na ni vyhostí 23 ruských diplomatů, na odjezd budou mít týden. Právě Moskvu Londýn z otravy viní, Kreml jakýkoliv podíl popírá. 

Británie rovněž zruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni, informovala Mayová. Bude se to podle ní týkat například chystané schůzky s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v červnu a v červenci.

Podle Mayové po útoku v jihoanglickém Salisbury, při kterém byla proti Skripalovi a jeho dceři použita nervová látka Novičok vyvinutá v někdejším Sovětském svazu, existovaly jen dvě verze. Buď čin Rusko spáchalo přímo, nebo ruská vláda nad smrtící látkou ztratila kontrolu. Moskva podle britské premiérky tváří v tvář žádosti o vysvětlení, jak se Novičok dostal do Británie, projevila naprosté pohrdání. Jediným možným závěrem tak může být, že Rusko má pokus o vraždu Skripalových na svědomí.

Ruské varování

Ruské velvyslanectví v Londýně označilo vyhoštění diplomatů za nepřijatelné, neodůvodněné a neprozíravé. Odpovědnost za „úpadek“ vzájemných vztahů má prý Londýn.

Krok Londýna komentovala na facebooku i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Pozastavila se nad tím, že Mayová údajně v projevu hodnotila, zda je ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hoden svého úřadu. Podle agentury Reuters není jasné, v jaké pasáži premiérčina projevu takový výrok zazněl.

„Hodnotit ministra může jen ruský prezident. Chápu, že to chcete vnímat jinak, ale vaším ministrem je Boris Johnson,“ vzkázala ruská mluvčí Mayové.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek