Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Dneska tu jsme, zítra už ale nemusíme." Jak se žije na ostrově Guam, kterému Kim hrozí útokem

„Dneska tu jsme, zítra už ale nemusíme." Jak se žije na ostrově Guam, kterému Kim hrozí útokem

Malý tichomořský ostrov Guam se ze dne na den stal centrem světové pozornosti. Severní Korea podle svého prohlášení chce právě na něj podniknout jaderný útok. Navzdory nejisté budoucnosti se však místní obyvatelé snaží žít, jako by se nic nedělo. Tvrdí, že jsou na hrozby KLDR zvyklí.

Každý rok 21. července propukají na Guamu ohromné oslavy. Ostrov slaví osvobození od japonských okupantů. Během druhé světové války strávili na jinak americké půdě tři roky. Teď sem Japonci jezdí už jen jako turisté, přesto místní stále nemají klid.

Nejnověji si Guam vyhlédla Severní Korea jako terč pro případný jaderný úder. Výhrůžkami reagovala na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že pokud KLDR nepřestane provokovat, stihne ji ohnivá zloba, jakou svět nepoznal.

„Nemyslet na to“

Lidé na ostrově události posledních dní vnímají, dál ale žijí své životy a k situaci přistupují značně flegmaticky. „Pokud se to stane, dobře, ale snažím se na to nemyslet,“ popisuje pro televizi CNN 27letý Marco Martinez.

Panika mezi místními nepanuje. Obavy ale někteří mají. Byť by KLDR zřejmě nezaútočila přímo na pevninu, i úder do vod u Guamu by měl pro obyvatele tichomořského ostrova ničivé následky.

„Řekli nám, že máme zůstat klidní. Realita však je, že tu dnes jsme, ale zítra už být nemusíme,“ praví Jodiann Santosová, která pracuje v místním muzeu. Jistý pocit nejistoty připouští i Martinez. „Občas cítím, že se lidé bojí, ale nechtějí, aby to bylo vidět.“

Strach z případného severokorejského útoku mírní místní guvernér Eddie Calvo. Odkazuje přitom nejen na americké základny, které zabírají asi třetinu ostrova, ale také na protiraketový systém THAAD, jímž disponují Jihokorejci. Přes počáteční zdrženlivost ho Soul nakonec po sérii raketových testů severního souseda aktivoval.

„Z domova mě dostane jedině Bůh“

K poněkud klidnější reakci přispívá i zkušenost obyvatel. „Většina lidí, kteří na ostrově žijí, už o tom slyšela. Nejsem znepokojený, mluví se o tom více než dva roky,“ hlásí Aaron Burger, jenž na Guam přijel před více než deseti lety. Větší obavy než on má jeho rodina, která se ho ptala, jestli se nechystá domů.

Chuť odejít z neklidného prostředí ale místní nemají. „Když se s tím vypořádaly předchozí generace, my můžeme také. Nikdo jiný než Bůh mě nepřinutí vystěhovat se z mého domova,“ komentuje Santosová.

KLDR nevyděsila ani turisty, kteří na ostrov cestují. Mezi nimi jsou kromě zmíněných Japonců třeba Jihokorejci, pro něž je hrozba komunistické diktatury taktéž denní rutinou. I proto je také v těchto vypjatých dnech jejich největší starostí najít volný pokoj v už tak naplněných guamských resortech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek