Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Evropy dorazil speciální americký letoun. Prověří radiaci, která byla i nad Českem

Do Evropy dorazil speciální americký letoun. Prověří radiaci, která byla i nad Českem

Do Evropy přiletěl speciální americký letoun, který prověřuje radioaktivitu v ovzduší. Podle armády Spojených států je na předem plánované rutinní misi. Podle expertů mírně zvýšená hladina jódu v atmosféře, o které média v posledních dnech informovala, ukazuje nejspíše na zamlčenou havárii nějaké farmaceutické firmy. Konspirační teorie o tajném ruském jaderném testu u norských hranic odborníci odmítají.

Unikátní letoun WC-135 údajně přistál v anglickém hrabství Surrey a podle serveru The Aviatonist má zamířit na sever Evropy, kde se zvýšená hladina radioaktivního jódu objevila. Stroj dokáže ze vzduchu identifikovat následky jaderného výbuchu a radioaktivitu.

Mluvčí amerických vzdušných sil uvedl, že stroj je v Evropě na dávno naplánované kontrole a jakékoli opačné informace jsou neopodstatněné. Speciální letoun WC-135 přezdívaný „čichač“ může nést až 33 členů posádky. Dvě zařízení na jeho bocích nabírají vzduch a analyzují ho.

Někteří přesto tvrdí, že letoun je v Evropě kvůli nálezům radioaktivního jódu v ovzduší nad Norskem, který se v zanedbatelném množství rozšířil i nad další evropské země včetně Česka. Konspirátoři uvádějí, že radioaktivita mohla uniknout při tajném testu ruské atomové bomby u norských hranic. Odborníci ale dohady vyvracejí a předpokládají, že jód se do ovzduší dostal jinak.

Radioaktivní izotop jódu 131 se obvykle vyskytuje při odpálení nukleárních náloží. Podle znalců se nikdy neobjevuje sám, ale jen společně s jinými radioaktivními složkami. V ovzduší jej nyní přesto objevili pouze izolovaně.

Látka se používá také ve zdravotnictví, mimo jiné například k léčbě rakoviny. Její samostatný výskyt svědčí právě o tom, že ji někdo uměle izoloval. Podle všech indicií to dle webu Independent vypadá tak, že jód omylem unikl z nějaké farmaceutické firmy, která ale havárii nenahlásila. Podle francouzského Institutu na ochranu před radiací (IRSN) je ale naměřené množství látky tak malé, že nehrozí žádná újma.

Čechy musel přesto o neškodnosti malého množství izotopu přesvědčovat i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který ve svém prohlášení uvedl, že „naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroBq a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší“. Prohlášením úřad reagoval na poplašné zprávy některých alternativních webů, které situaci dramatizovaly. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek