Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Itálie připlouvá víc migrantů než loni. Tamní premiér se kvůli tomu opřel do zemí jako Česko, které odmítají kvóty

Do Itálie připlouvá víc migrantů než loni. Tamní premiér se kvůli tomu opřel do zemí jako Česko, které odmítají kvóty

Italské úřady dnes oznámily, že počet uprchlíků přicházejících do země po moři vzrostl oproti stejnému období v loňském roce o čtvrtinu. Premiér Paolo Gentiloni kritizoval země Evropské unie, které odmítají migranty přijímat. Česko, Polsko a Maďarsko, se kterými kvůli nenaplňování dohodnutých kvót pro přijímání uprchlíků zahájila Evropská komise minulý týden řízení, ale přímo nejmenoval.

„Je mi líto, že ne všichni, včetně Evropy, prokázali stejnou ochotu přijímat lidi," uvedl podle agentury Reuters Gentiloni u příležitosti Světového dne uprchlíků, který připadá na dnešek. "Otázka uprchlíků přesahuje národní hranice a týká se celé EU. Je také globálním fenoménem," dodal předseda italské vlády.

Podle italského ministerstva vnitra bylo letos na moři zachráněno 71.000 migrantů, což je o 26 procent více ve srovnání se stejným obdobím v roce 2016. Při pokusu přeplout moře letos zahynulo už asi 2000 lidí, z toho 130 zemřelo o uplynulém víkendu při třech různých incidentech, uvedla dnes uprchlická agentura OSN. V Itálii, která letos očekává další rekord v příchodu migrantů, se nyní nachází asi 190.000 běženců.

Hromadný příliv migrantů z Afriky do Itálie nastal poté, co EU loni uzavřela dohodu s Tureckem. Díky ní se téměř zastavilo proudění lidí prchajících do Evropy přes Turecko a Řecko z Blízkého východu.

Migrace bude jedním z témat summitu EU, který se bude konat ve čtvrtek a v pátek.