Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Libanonu prchl před válkou víc než milion Syřanů. „K návratu je nutit nebudeme,“ ujistil teď premiér Harírí

Do Libanonu prchl před válkou víc než milion Syřanů. „K návratu je nutit nebudeme,“ ujistil teď premiér Harírí

Libanon nebude nutit syrské uprchlíky k návratu do vlasti. Žádá však mezinárodní společenství o pomoc při řešení uprchlické krize. Podle agentury Reuters to dnes řekl libanonský premiér Saad Harírí.

Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je asi čtvrtina libanonské populace. Poté, co se syrské armádě podařilo opět získat kontrolu nad značnou částí Sýrii, z řad některých libanonských politiků zazněly názory, že nastal čas k repatriaci běženců.

"Stanovisko mé vlády je jasné. Nikdo nikoho nebude nutit k návratu, pokud si to dotyčný nebude sám přát," řekl Harírí na konferenci pro dárce humanitární pomoci, která se dnes konala v Bejrútu. Libanon na akci požádal o 2,68 miliardy dolarů na pomoc uprchlíkům. Harírí přitom varoval, že pokud Libanon nebude schopen zajistit humanitární pomoc, uprchlíci se pokusí odejít do jiných zemí.

"Potřebujeme od mezinárodního společenství více, protože pro něj děláme veřejnou službu. Jinak tito lidé, pokud neuděláme víc a pokud vy neuděláte víc, budou hledat útočiště jinde," řekl Harírí.

V pondělí Bejrút navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Po setkání se svým libanonským protějškem Michelem Aúnem řekl, že je příliš brzy na to, aby se syrští uprchlíci vrátili do vlasti, a proto by mezinárodní společenství mělo nadále podporovat blízkovýchodní státy, které milionům uprchlíků poskytly přechodný domov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek