Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do USA jen s fotografickou pamětí? Žadatelé o víza budou muset uvést cesty za posledních 15 let i příspěvky z facebooku

Do USA jen s fotografickou pamětí? Žadatelé o víza budou muset uvést cesty za posledních 15 let i příspěvky z facebooku

Trumpova administrativa přijala další kontroverzní krok, který zpřísňuje pravidla pro žadatele o americká víza. Novinkou je rozšířená verze dotazníku, v rámci kterého má žadatel dát souhlas se zpracováním svých dat ze sociálních sítí za posledních pět let a životopisných informací posledních 15 let. Nové požadavky, které jsou součástí úsilí o přísnější kontrolu návštěvníků Spojených států, byly schváleny koncem května Úřadem pro řízení a rozpočet navzdory pobouření lidí včetně vysokoškolských učitelů. Podle kritiků povedou nová opatření ke zpožděním a odradí studenty a učitele z celého světa od cesty do Spojených států.

Na základě nových pravidel budou konzulární úředníci požadovat například všechny předchozí čísla cestovních pasů, příspěvky ze sociálních sítí za posledních pět let, emailové adresy, telefonní čísla a informace, jako je místo bydliště, zaměstnání a údaje o zahraničních cestách, za posledních 15 let. Informovala o tom agentura Reuters.

Dodatečné informace budou moci úředníci požadovat, pokud rozhodnou, že „jsou tyto informace nezbytné pro potvrzení totožnosti“ nebo pokud bude potřeba „přísnější prověření“ osoby pro zajištění národní bezpečnosti, uvedlo ve středu americké ministerstvo zahraničí.

Nově vyžadované otázky jsou podle úřadů dobrovolné, ve formuláři se však uvádí, že neposkytnutí informací může zpracování žádosti o vízum zpozdit nebo úplně odepsat. Imigrační právníci přitom tvrdí, že si lidé všechny informace staré i 15 let nemusí pamatovat, a do formuláře proto mohou údaje vyplnit špatně.

Konzulární úředníci tak v podstatě získají „arbitrážní pravomoc“, kdy budou moci určit, kdo získá víza bez další kontroly a kdo ne, tvrdí prezident íránské americké advokátní komory Babak Jusefzadeh. „Spojené státy mají jeden z nepřísnějších procesů podávání žádostí o vízum na světě,“ tvrdí prezident advokátní komory, s tím, že potřeba dalšího zpřísnění pravidel „není jasná“.

Donald Trump už během volební kampaně prohlašoval, že v křesle prezidenta posílí národní bezpečnost a ochranu hranic. V lednu pak vydal protiimigrační dekret, který dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Po několika žalobách pak Trump v březnu vydal nový výnos, i ten však americké soudy pozastavily. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek