Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do vězení už v 9 letech? Filipínský prezident Duterte chce před soud dostat i malé děti

Do vězení už v 9 letech? Filipínský prezident Duterte chce před soud dostat i malé děti

Ještě neumí počítat ani zlomky, ale už by měly jít do vězení – podobný osud možná bude nyní čekat 9leté děti na Filipínách. Tamní prezident Rodrigo Duterte chce totiž snížit trestní odpovědnost na devět let. Zahraničí jeho plán kritizuje, nebyl by to ale první sporný krok, který prezident za necelý rok ve funkci učinil. 

Současná věková hranice trestní odpovědnosti je na Filipínách 15 let. Prezident Duterte, který je v úřadě od loňského července, ale požaduje, aby za své činy pykaly ve věznících děti už od devíti let. Chce tak pokračovat v boji proti kriminalitě, který sliboval při svojí prezidentské kampani.

Odborníci z celého světa návrh prezidenta kritizují. „Pokud se od dětství budou pohybovat ve věznicích, zanechá to na nich nenapravitelné následky,“ oponuje zástupkyně UNICEF pro Filipíny Lotta Sylwanderová.

Opoziční polici také varují, že pokud by dítě bylo trestně odpovědné od tak raného věku, znamenalo by to, že by mohlo za některé zločiny dostat i trest smrti, což je nepřijatelné. Podle Sylwanderové si totiž tak malé dítě mnohdy ani neuvědomuje následky svého jednání, navíc pokud ho k němu třeba nutí dospělý. Což se údajně v případě krádeží a zlodějských gangů dětí děje.

Legislativní úprava, která má snížit kriminalitu, by navíc mohla vést k opačnému výsledku. Z dětí by se mohly stát zkušení „kriminálníci“, kteří by po svém propuštění pravděpodobně páchali další trestné činy. Podle policejních statistik mají navíc děti pod 15 let na svědomí jen asi dvě procenta všech zločinů.

Prezident Duterte plní svoji předvolební kampaň i v jiných ohledech. Vyhlásil válku drogovému trhu a nabádal obyvatele, aby sami pomohli tím, že budou zabíjet drogově závislé. Údajně takto zemřelo už přes sedm tisíc lidí. Část z nich zabili při sporných zásazích i sami policisté.

V České republice je trestní odpovědnost stále na hranici 15 let, přestože v minulém roce se uskutečnilo několik pokusů o její snížení na 14 i 13 let. Proti snižování hranice se postavil například ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Trestat mladší děti než dosud naopak chtěli členové sněmovního ústavně-právního výboru v čele s Jeronýmem Tejcem.

Trestní odpovědnost od 15 let platí kromě České republiky třeba v Dánsku nebo Švédsku. Od 14 let jsou děti trestně odpovědné v Rakousku, Irsku nebo Itálii. Nejnižší evropské hranice je ve Velké Británii. Děti tam může policie stíhat už od 10 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek