Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobojováno. Irák vyhnal teroristy z Islámského státu a ohlásil definitivní dobytí Mosulu

Dobojováno. Irák vyhnal teroristy z Islámského státu a ohlásil definitivní dobytí Mosulu

Irák oznámil vítězství nad teroristy ze samozvaného Islámského státu (IS) v Mosulu. Do města dnes přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. S odvoláním na premiérův úřad o tom informovala agentura Reuters. Vládní síly dobývaly druhé největší město Iráku od loňského října.

Ještě dnes vládní síly s islamisty v mosulském starém městě sváděly boje o poslední útočiště džihádistů v západní části města.

"Vrchní velitel ozbrojených sil (premiér) Hajdar Abádí přicestoval do osvobozeného města Mosulu a pogratuloval hrdinným bojovníkům a iráckému lidu k velkému vítězství," uvedl v prohlášení premiérův úřad. Očekává se, že Abádí ještě osvobození města oficiálně oznámí v proslovu k národu.

Porážku samozvaného Islámského státu vyhlásil už minulý týden předseda irácké vlády Hajdar Abádí, když irácké jednotky dobyly v historickém centru ruiny symbolické mešity An-Núrí. Právě z ní vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí v roce 2014 na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát. Slavnou mešitu z 12. století, která proslula nakloněným minaretem, už 21. června radikálové z IS sami vyhodili do povětří.

Členové IS obsadili tehdy druhé největší irácké město Mosul v červnu 2014. Ofenzivu za jeho znovudobytí zahájila irácká armáda loni na podzim. V lednu dostala pod kontrolu jeho východní část a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Od začátku ofenzivy z Mosulu uprchlo na 900.000 lidí, což byla asi polovina předválečné populace města. Tisíce lidí během ofenzivy zemřely a město bylo značně zdevastováno.

Podle OSN vyjde obnova základní infrastruktury Mosulu na více než miliardu dolarů (asi 23 miliard Kč). Zatímco ve východním Mosulu by mohla být síť vodovodů, kanalizace, elektrických kabelů, stejně jako škol a nemocnic opravena do dvou měsíců, v západní části města to bude podle odhadů OSN trvat déle než rok.

V tomto správním středisku provincie Ninive žijí převážně sunnité, region je ale tradičně kurdský. Ve městě dříve žily také menšiny Turkmenů, šíitů či křesťanů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek