Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobrá zpráva pro EU i pro Česko. Politici vítají triumf Emmanuela Macrona, někteří s výhradami

Dobrá zpráva pro EU i pro Česko. Politici vítají triumf Emmanuela Macrona, někteří s výhradami

Čeští politici vítají vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil radost, že se voliči rozhodli pro Francii, která bude hrdou a silnou součástí Evropské unie. Macronovi k jasnému vítězství na twitteru pogratuloval. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zvolení Macrona vítá, protože jako prezident chce, aby Francie hrála silnou a konstruktivní roli v EU, což je v současné době důležité.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček dnes ČTK řekl, že vyjádření Hradu se dá očekávat v pondělí. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák na twitteru Macronovi pogratuloval. „Čeká nás těžká debata o budoucnosti EU. Bude to ale diskuze o dalším směřování integrace, nikoli o jejím konci,“ uvedl.

Sobotka vítězství Macrona považuje za pozitivní signál nejen pro Francii, ale i pro celou EU a i pro ČR. „Francouzští voliči dali jasně najevo, že odmítají nacionalismus, populismus a izolaci své země,“ napsal v prohlášení zaslaném ČTK Sobotka. „Většina voličů se rozhodla pro prezidenta, který bude reprezentovat Francii moderní a otevřenou. Tu Francii, která je hrdým státem, jenž položil základy integrace a je důležitým motorem budoucího pokračování evropské spolupráce,“ dodal.

K vítězství Macronovi pogratuloval vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Proevropský politik je dobrá zpráva, jen uvidíme, zda rozumí problémům nových členských zemí,“ reagoval pro ČTK. Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je jeho přesvědčivé vítězství dobrou zprávou pro EU i pro Česko.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš Macronovi pogratuloval, jeho vítězství očekával, sdělil ČTK. „Bude to mít velmi těžké změnit ekonomickou situaci Francie,“ poznamenal. Dodal, že jeho názory na migraci a další integraci Evropy nejsou realistické. „Doufejme, že bude přístupný argumentům,“ uvedl.

„Vítám vítězství Macrona, protože to bude prezident, který řekl, že chce, aby Francie hrála silnou a konstruktivní roli v Evropě, což je dnes velmi důležité,“ poznamenal Zaorálek. Nejdůležitější ale podle něj bude, zda prezident dokáže spolupracovat s vládou, která vzejde z brzkých parlamentních voleb, nebo jestli se s ní bude „přetahovat“. Český ministr zahraničí dodal, že Macron chce obnovit politický systém a je nyní otázka, zda k tomu má dostatek zkušeností. „Já bych mu to přál,“ poznamenal. Na twitteru dodal, že Francouzi zvolili nejen svého prezidenta, ale i evropskou budoucnost.

Výsledek francouzských voleb přivítali i další čeští politici, i když někteří s výhradami. „Prohra M. Le Penové je dobrou zprávou. Ale jásat nad výhrou E. Macrona můžeme jen těžko. Na krizi EU nenabízí žádné dobré řešení,“ napsal například na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Určité“ výhrady k Macronovi má i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Jeho přesvědčivé vítězství ale označil za dobrou zprávu, protože Marine Le Penová by rozkládala NATO i EU.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil vítězství Macrona za dobrou zprávu pro Evropu. Jeho úspěch přivítal i lidovecký ministr kultury Daniel Herman. „Teď ve Francii, před pár týdny v Holandsku a před tím v Rakousku zvítězil rozum a zodpovědnost. Tak do toho i u nás!“ napsal na twitteru.

K vítězství Macronovi popřál i předseda komunistů Vojtěch Filip. „Francii přeji prezidenta, který alespoň částečně bude řešit problémy, jež ji trápí. A to nejen běžné starosti, ale i bezpečnost, smysluplné působení Francie v Evropské unii v rámci řešení migrace, terorismu a omezení přemrštěného množství byrokracie,“ uvedl.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš vítězství Macrona vítá a chápe jako dobrou zprávu nejen pro Francii, ale i pro ČR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek