Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobytí Mosulu je na dosah, věří irácká armáda. Obyvatelé jsou ale už měsíce bez jídla a léků

Dobytí Mosulu je na dosah, věří irácká armáda. Obyvatelé jsou ale už měsíce bez jídla a léků

Úplné dobytí Mosulu je zřejmě blízko. Irácká armáda ve snaze osvobodit západní část města od vlády tzv. Islámského státu (IS) nedávno otevřela novou frontu. Nyní se zdá, že by na úspěch nemusela čekat příliš dlouho. Někteří vojáci jsou ale v předpovědíchh opatrní.

Východní část Mosulu dobyli Iráčané letos v lednu. Nyní se snaží město z područí IS, který tu vládne od roku 2014, dostat úplně. Minulý týden k němu začala irácká armáda postupovat ze severozápadu. Ze vzduchu ji přitom podporují americké jednotky.

Podle zjištění CNN to vypadá, že by se město mohlo povést osvobodit v krátké době. Iráčanům se daří postupovat, naopak bojovníci IS se svými útoky často míjejí cíle. Šéf štábu irácké armády Othman Al-Ghanmi prohlásil, že finální krok k porážce radikálů bude trvat jen tři týdny.

Jiní vojáci si ale tak jistí nejsou. „Rozvrhy jsou možné v konvenčním boji. Tohle je však partyzánská válka s dobře vyškoleným nepřítelem, který používá ostřelovače, pasti a výbušná vozidla,“ upozorňuje generál Qassim Nazzal.

Bojuje se v hustě obydlených částech města, což vyvolává obavy z nadměrných ztrát na životech mezi civilisty. Ti také z bombardovaného Mosulu prchají. Jen od vyhlášení čtvrteční ofenzivy utíká podle iráckých úřadů v průměru pět tisíc lidí denně. Od zahájení bojů o západní Mosul už z něj podle OSN uprchlo přes 400 tisíc obyvatel.

„Lidé tu umírají. Za poslední čtyři pět měsíců nebylo nic. Žádné jídlo, žádné léky nic,“ popisuje pro CNN vousatý muž jménem Chalda, který z města prchal se synem v náručí.

Takové obrázky jsou nyní na denním pořádku. Prchají nejen před bitvou, ale také před islamisty. „Zničili vzdělání a kulturu. Nejsou tam žádné školy, žádný způsob, jak si vydělat na živobytí,“ říká další z uprchlíků Abu Husajn.

Najdou se ale i tací, kteří ze zkázy obviňují irácké jednotky. „Vaše bombardování nás zničilo,“ prohlásil jeden z mužů během rozhovoru s vojákem, který se snaží poskytnout pomoc unaveným dětem.

Zvuky bitvy pronásledují uprchlíky na jejich cestě. I proto se snaží z města utéct, jak nejrychleji to jde. Pokud však bude mít pravdu Al-Ghanmi, brzy akce skončí a do Mosulu se budou moci lidé zase pomalu vracet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek