Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Donald Trump plní předvolební slib. Spojené státy vyškrtne z pařížské dohody

Donald Trump plní předvolební slib. Spojené státy vyškrtne z pařížské dohody

Donald Trump chce Spojené státy vyškrtnout z pařížské dohody o ochraně klimatu, která navazuje na Kjótský protokol a do roku 2020 plánuje omezit emise oxidu uhličitého. Tento krok by mohl znamenat velký obrat od politiky Obamovy administrativy, která dohodu o ochraně klimatu z roku 2015 ratifikovala. Kdy a za jakých podmínek k tomuto kroku současný prezident jednoho z největších světových producentů oxidu uhličitého přistoupí, zatím není jasné.

Jak přesně bude Donald Trump postupovat, je zatím v mlze. Podle serveru CNN má totiž na výběr ze dvou možností. Trumpův tým, do kterého patří i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, zváží, jestli bude nutné účast na dohodě ukončit formálně, nebo jestli se uchýlí k radikálnější a rychlejší variantě. Formální proces by totiž podle agentury Axios mohl trvat až tři roky.

Pařížskou dohodu, která vznikla v rámci úmluvy OSN o změně klimatu, v minulém roce odsouhlasila administrativa bývalého demokratického prezidenta Obamy. Tím byl sice ratifikační proces z hlediska USA dokončen, ale protože o dohodě nehlasoval Senát, je pro Spojené státy právně nezávazná. Republikánský prezident Donald Trump ji tím pádem může libovolně vypovědět.  

Oficiální vyjádření ze strany Bílého domu by mohlo zaznít už tento týden. Americký prezident už v minulosti čelil kritice, že své rozhodnutí ohledně klimatické dohody zbytečně odkládá.

Ostrá vyjádření na účet pařížské dohody z úst Trumpa zazněla už v rámci jeho prezidentské kampaně. Budoucí prezident se tehdy dokonce zavázal, že dohodu, která je podle jeho slov pro USA nevýhodná, vypoví, jakmile vstoupí do úřadu. 

Konečné rozhodnutí kolem klimatické dohody mělo padnout už na začátku května, Bílý dům se ale rozhodl vyčkat a definitivně se rozhodnout až po summitu G7 na Sicílii. 

Pařížská dohoda
Pařížská dohoda o globálním snižování emisí a skleníkových plynů vznikla v rámci úmluvy OSN o změně klimatu v roce 2015. Listinu, která má od roku 2020 nahradit Kjótský protokol už ratifikovalo 174 států. A to včetně tří zemí, které těchto emisí produkují nejvíce, tedy Číny, Indie a Spojených států.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek