Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dorážející býk versus Odvážná dívka. Nečekaná bitva dvou soch na Wall Streetu

Dorážející býk versus Odvážná dívka. Nečekaná bitva dvou soch na Wall Streetu

Finanční centrum Ameriky se v posledních dnech stává svědky nečekané bitvy dvou soch. Autor slavného Dorážejícího býka je totiž rozčilený tím, že se u jeho díla objevila socha Nebojácné dívky a chce, aby zmizela. Mnozí Newyorčané v čele se starostou de Blasiem však autorovi býka vzkazují: Ani náhodou!

Socha dívky prý naprosto mění umělecké vyznění sochy býka, které říká „lepší Amerika, lepší zítřky, lepší svět.“ „A ta dívka tam nyní stojí v cestě a býka se ptá ´a co s tím uděláš?´“ rozčiluje se Arturo di Modica, autor bronzového býka. Jeho právník Norman Siegel dodává, že pokud socha dívky nebude přesunuta, zváží žalobu. „Neříkáme, že dívka musí pryč z New Yorku, jen chceme, aby byla někde jinde,“ tvrdí nekompromisní Siegel.

Sochu Odvážné dívky, která patří společnosti State Street Global Advisors, vytvořil umělec Kristen Visbal, který útoky na sochu dívky nekomentoval. „Odvážná dívka je na místě, kde je nepřehlédnutelná,“ říká jen společnost vlastnící skulpturu na svých internetových stánkách.

Newyorský starosta Bill de Blasio však ve čtvrtek podpořil názor mnohých obyvatel New Yorku a uvedl, že Odvážná dívka zůstane na svém místě. „Dorážejícího býka bychom také nepřesouvali, i kdyby se někomu nelíbil,“ napsal de Blasio na twitteru. A lidé, kteří si přesunutí sochy dívky přejí, jsou přesně důvodem pro to, proč sochu Odvážné dívky potřebujeme, dodal starosta.

Di Modica využil jako inspiraci k tvorbě sochy býka krach burzy z roku 1987. Sochu pak instaloval na prostranství před newyorskou burzou uprostřed jedné prosincové noci 1989, nicméně protože k instalaci neměl povolení, policie sochu odstranila. Následná ohromná veřejná podpora sochařovi však politiky donutila přiznat býkovi místo nedaleko burzy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek