Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Doživotní vládce Erdogan? Turecko otevřelo cestu ke kontroverzní změně ústavy

Doživotní vládce Erdogan? Turecko otevřelo cestu ke kontroverzní změně ústavy

Země nakročila ke změnám, které by dále posílily moc prezidenta Erdogana. Ten dlouhodobě buduje pozici autoritářského vládce a Turecko pozvolna mění v zemi, o jejíž budoucnosti prakticky neomezeně rozhoduje.

Parlament v noci na dnešek odsouhlasil debatu o reformě, která by zemi posunula k prezidentskému systému, napsala agentura DPA.

Souhlas s debatou vyslovilo 338 z 480 přítomných poslanců. Vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP), která má 316 mandátů, tak pomohla opozice, neboť pro otevření diskuze o změnách bylo nutné nejméně 330 hlasů.

Reforma obsahuje 18 článků. O každém z nich se bude diskutovat i hlasovat zvlášť. Turecká státní agentura Anadolu očekává, že porady potrvají zhruba dva týdny, teprve poté se uskuteční finální hlasování o reformě jako celku.

Erdogan, který vládne už 14 let, nejprve jako premiér a nyní přes dva roky jako prezident, by díky reformě získal možnost vládnout další dvě pětiletá období, což znamená do roku 2029. O změnách ústavy by měli Turci hlasovat v referendu, jež by se mohlo konat začátkem dubna. Plně v platnost by měly reformy vstoupit v roce 2019, na kdy jsou plánovány prezidentské volby.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek