Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drony Predator na nebi končí. Kosit teroristy budou jenom Reapery

Drony Predator na nebi končí. Kosit teroristy budou jenom Reapery

Ikonické americké bezpilotní letouny typu Predator končí. Místo nich se po obloze začnou prohánět drony Reaper. Ve srovnání s predatory unesou dvacetkrát víc zbraní, celkem jich Spojené státy chtějí mít skoro čtyři sta.

Konec dronů typu Predator se začal odpočítávat vlastně už krátce poté, co se roku 2001 ve velkém začaly objevovat na bojištích. V roce 2002 se totiž irácký letoun MiG-25 střetl s jedním predatorem. Bezpilotní letoun proti migu vypálil dvě střely Stinger, ale obě minuly cíl. Souboj skončil podle očekávání vítězstvím pilotovaného stroje, který americký dron poslal raketami k zemi.

Chytré hlavy v plánovacím oddělení amerických vzdušných ozbrojených sil si v tu chvíli uvědomily dva základní poznatky. Totiž že drony mají obrovský potenciál. To na jedné straně. Na straně druhé se ukázalo, že technické parametry predatorů, zejména jejich omezená manévrovací schopnost a nízká nosnost (90 kilogramů výzbroje) je nepřekročitelným limitem. Navíc se ukázalo, že v určité výseči bojových úkolů predatory kvůli své zranitelnosti potřebují leteckou ochranu. Hloupé na tom je, že základním principem využití dronů původně bylo právě to, že se jejich nasazení obešlo bez lidské účasti.

Situace, kdy zejména v regionu Perského zálivu musely predatory létat pod demonstrativní ochranou stíhaček Raptor, trvala zhruba patnáct let a byla poměrně neuspokojivá. Odchodem bezpilotních letounů typu Predator do výslužby se všechno mění. Reapery totiž mají nosnost skoro dvě tuny zbraní a daleko robustnější konstrukci. Mohou nést třeba laserem naváděné rakety Sidewinder, které jsou ideální zbraní právě například proti letadlům, které by chtěly “obtěžovat.”

To samozřejmě není všechno. Reaper může nést střely AGM-114 Hellfire, laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II a nejnověji i satelitem naváděné GBU-38 JDAM. Běžně Reaper nese čtyři střely Hellfire a dvě čtvrttunové pumy Paveway nebo JDAM. Možná je i integrace dalších zbraní vzduch-země.Zcela jistě Reaper v budoucnu obdrží malé (93 kg) přesně naváděné pumy GBU-53/B.

To je vcelku impozantní výzbroj - a rovnou poznamenejme, že také finančně náročná. Jedna střela Hellfire stojí 50 000 dolarů a puma Paveway zhruba na polovinu této částky. JInak řečeno, časy, kdy nasazení dronů představovalo levnou alternativu konzervativních leteckých útoků, jsou minulostí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek