Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné snímky z Venezuely: Demonstrace přerostly v pouliční válku, desítky lidí zemřely

Drsné snímky z Venezuely: Demonstrace přerostly v pouliční válku, desítky lidí zemřely

Stoupenci venezuelské opozice stále protestují v ulicích hlavního města Caracasu i na dalších místech v zemi proti záměru levicového prezidenta Nicoláse Madura svolat ústavodárné shromáždění. To by mohlo přepsat ústavu s cílem upevnit Madurovu moc. Odpůrci prezidenta burcují veřejnost proti tomuto "obrovskému podvodu". Neobešlo se to bez tvrdých střetů s policií a desítek mrtvých. Podívejte se na dramatické snímky ve fotogalerii na konci článku.

Maduro v pondělí podepsal dekret svolávající ústavodárné shromáždění, přičemž naznačil, že bude vytvořeno tak, aby v něm většinu tvořili jeho příznivci. Tento krok vyvolal u opozice novou vlnu odporu a její vůdce Henrique Capriles vyzval národ, aby vyšel do ulic zabránit "ústavnímu podvodu".

Prezident podle agentury Reuters při dnešním setkání s volebními činiteli bez upřesnění uvedl, že volba nového shromáždění se uskuteční v nadcházejících týdnech. Již předtím řekl, že jeho 500 členů zvolí sociální skupiny, včetně dělníků, domorodých obyvatel a farmářů, jež ho podporují, přičemž určitá část bude volena i podle územního principu.

Madurův úmysl se setkal s odsuzující reakcí Spojených států a některých latinskoamerických států, včetně regionální mocnosti Brazílie. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa podle agentury AP dokonce pohrozila dalšími sankcemi vůči venezuelským představitelům, pokud se Maduro pokusí přepsat ústavu. Podpory se Madurovi na druhé straně dostalo od jeho levicových spojenců na Kubě a v Bolívii.

Venezuelou otřásají rozsáhlé demonstrace už několik týdnů. Vypukly poté, co se nejvyšší soud na konci března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který kontroluje opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují. Agentura AFP s odvoláním na dnešní sdělení prokuratury napsala, že nepokoje si už vyžádaly 31 mrtvých, podle agentury Reuters ale přišlo o život nejméně 33 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek