Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné vyřizování účtů: Neozbrojeného bojovníka IS shodili iráčtí vojáci z útesu a rozstříleli

Drsné vyřizování účtů: Neozbrojeného bojovníka IS shodili iráčtí vojáci z útesu a rozstříleli

Popravu neozbrojeného bojovníka Islámského státu v severoiráckém městě Mosul zachycuje video, které na sociální sítě umístil blog Mosul Eye. Iráčtí vojáci muže nejprve shodí z několikametrového útesu, poté co dopadne na mrtvé tělo jiného člena IS, mu pak do hrudi vypálí ještě několik ran z kulometu. Záznam už vyšetřuje irácká vláda. Na povrch se mezitím dostávají hrůzná svědectví o rozsáhlém mučení a popravách, kterých s koncem bojů o Mosul přibývá.

Podle Human Rights Watch bylo šokující video na sociální sítě umístěno mužem, který na internetu často informuje o vojenských aktivitách v oblasti Mosulu. Organizace zároveň uvedla, že ověřila místo pořízení záznamu pomocí satelitních snímků. Pravost videa ale ještě prověřuje irácká vláda.

Mluvčí iráckého ministerstva obrany Mohammed al-Kudárí se hájí tím, že vojáci dostali „jasné pokyny“, aby podezřelé bojovníky Islámského státu, které čeká výslech a soudní řízení, předali úřadům. Mluvčí také dodal, že každý, kdo toto nařízení poruší, bude postaven před soud. Irácké ministerstvo vnitra k incidentu sdělilo, že iráčtí vojáci, kteří figurují na kontroverzním videu, už byli postaveni mimo službu.

Video odsoudila lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve Spojených státech. „V posledních týdnech boje o západní Mosul jsem mezi ozbrojenými silami pozoroval všudypřítomnou touhu boje zabalit co nejrychleji a také porušování válečného práva,“ řekl pro BBC Belkis Wille z HRW.

Vítězství nad takzvaným Islámským státem ve strategicky důležitém městě Mosul irácký premiér Hajdar Abádí oficiálně oznámil toto pondělí. Bitva o druhé největší irácké město trvala devět měsíců, pro iráckou armádu pro znamená klíčové vítězství. Ihned po vítězoslavném ohlášení se však začaly množit svědectví místních obyvatel, podle kterých jsou bojovníci IS vražděni z pomsty.

Human Rights Watch už minulý měsíc zveřejnila zprávu, podle které irácká armáda vraždí muže a chlapce, kteří se snažili prchnout z Mosulu. „Během této bitvy jsem slyšel o mnoha případech týrání a popravách,“ řekl jeden ze svědků lidskoprávní organizaci. Další zpráva, kterou HRW vydala ve čtvrtek, pak přináší svědectví, podle kterého víc než 170 rodin bojovníků IS bylo z Mosulu násilně odvlečeno do „rehabilitačního tábora“. Nejméně deset žen a dětí na cestě zemřelo, nejčastěji na dehydrataci. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek