Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsný pohled do vězení Islámského státu: Lidé za prodej cigaret končili v temné kobce pod zemí

Drsný pohled do vězení Islámského státu: Lidé za prodej cigaret končili v temné kobce pod zemí

Džihádisté z takzvaného Islámského státu ustupují ofenzivě v iráckém Mosulu a z věznice při tom propustili desítky lidí. O jejich osvobození a příbězích informovala agentura Reuters. Pod vládou islamistů končili za mřížemi v nelidských podmínkách za banální prohřešky.

Islámský stát na svém území netoleroval mobilní telefony ani kouření a prodej cigaret. Lidi, kteří se takto „provinili“, čekal až absurdně přísný trest, jak ukazují svědectví propuštěných mužů.

Vězně drželi islamisté v temných celách pod zemí, jakkoli to samozřejmě může být pokrytecké, protože prominentní stoupenci IS moderní komunikační prostředky používají a různé neřesti si rovněž dopřávají.

Jeden z propuštěných mužů teď agentuře Reuters popsal, že jeho a dalších několik lidí členové IS vyvedli z podzemních cel, kde je drželi. Zavázali jim oči, posadili je do autobusu a odvezli. Když autobus zastavil, řekli jim, že jsou volní. V autobuse prý bylo asi 25 vězňů.

Muž, který s novináři hovořil, řekl, že byl zatčen právě za prodej cigaret. Jeden z občanů Mosulu zase žurnalistům sdělil, že se doma překvapivě objevil jeho bratr, který byl měsíc ve vězení kvůli tomu, že měl mobil.

Rovněž se ale potvrzuje, že „pouhé“ vězení ještě byla ta lepší varianta. Šíitské oddíly zvané Hašd Šaabí oznámily, že ve věznici v severoiráckém městě Badúš našly hromadný hrob se stovkami těl. IS v tamní věznici držel stovky žen z komunity jezídů. Podle agentury AFP se může nález vztahovat také k masakru, při němž členové IS v roce 2015 věznici obsadili a pozabíjeli tehdy 600 lidí.

K masakru z roku 2015 získala OSN informace, že IS tehdy z věznice odvezl asi 600 šíitských vězňů. Vyložil je u příkopu, u kterého je bojovníci IS postříleli. Několik lidí masakr přežilo tak, že zůstali pod těly mrtvých. V téže věznici pak IS zadržoval podle iráckých úřadů asi 500 jezídek.

IS postupoval vůči menšinovým jezídům s mimořádnou krutostí. Mnoho mužských členů této komunity pozabíjel, další přinutil konvertovat k islámu, ženy zajal a udělal z nich sexuální otrokyně. Jezídové žili v oblasti Sindžáru na sever od Mosulu. Badúš leží zhruba 15 kilometrů severozápadně od Mosulu.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek