Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drtivá většina ukrajinských vojáků by se měla léčit, prohlásil armádní psychiatr. Dostal padáka

Drtivá většina ukrajinských vojáků by se měla léčit, prohlásil armádní psychiatr. Dostal padáka

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak odvolal hlavního psychiatra resortu. Plukovník Oleg Druz si rozhněval veterány bojů s proruskými separatisty v Donbasu na východě země údajným prohlášením na půdě parlamentu, že 93 procent z nich potenciálně představuje nebezpečí pro společnost a mělo by se léčit. Oznámila to ukrajinská média. Poltorak své rozhodnutí zdůvodnil „neuspokojivým plněním služebních povinností“.

Agentura DPA připomněla, že Druz byl v květnu zadržen kvůli podezření, že za úplatek 1600 eur (asi 42 000 Kč) vystavil lékařské osvědčení o neschopnosti sloužit v armádě.

Deník Ukrajinska pravda nicméně upozornil, že plukovník Druz během konference o psychických potížích demobilizovaných vojáků, uspořádané zdravotnickým výborem parlamentu, říkal něco jiného, než tvrdili uražení veteráni.

Konkrétně uvedl, že podle zahraničních zkušeností se bývalí vojáci mohou stát po návratu z bojů do civilu hrozbou pro vlastní rodiny i pro celou společnost. Podle statistik 98 procent z nich potřebuje odbornou podporu a pomoc, aby se vypořádali s potížemi, jako je sklon k hádkám a zvýšená agresivita, snížená schopnost pracovat, zhoršení chronických onemocnění, alkoholismus, asociální chování, vyšší míra sebevražd a zkrácení předpokládané délky života. Čtyři pětiny bojovníků v Donbasu podle něj zažily stres, který se u čtvrtiny přeměnil v posttraumatickou stresovou poruchu. Současně se za plukovníkovými zády promítaly grafy, z nichž jeden pod titulkem „skrytý nepřítel“ upozorňoval, že 93 procent veteránů se stydí či se brání přiznat si psychické potíže.

Týž deník minulý týden s odvoláním na úřady a experty uvedl, že vzniká databáze sebevražd mezi veterány z Donbasu, do které ministerstvo vnitra předalo výsledky vyšetřování stovky případů. Počet sebevražd neklesá, přestože od letoška odbornou pomoc dostává každý třetí z veteránů.

Postavení veterána „protiteroristické operace“, jak Kyjev oficiálně nazývá tažení proti separatistům, se těší na 200 000 Ukrajinců. Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal na 10 000 mrtvých.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek