Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Duch německé minulosti. Namibijské kmeny žalují Berlín kvůli více než sto let staré genocidě

Duch německé minulosti. Namibijské kmeny žalují Berlín kvůli více než sto let staré genocidě

Více než sto let uplynulo od vraždění v Namibii, které bylo později uznáno jako genocida, než se Německo, jehož kolonií tehdy africká země byla, za své činy omluvilo. Kmeny Herero a Nama, které byly postižené, ale ženou případ k soudu.

Žaloba podaná v New Yorku na Spolkovou republiku namibijskými kmeny Nama a Herero, z nichž na 75 tisíc lidí padlo za oběť genocidě v letech 1885–1903, může mít pro Německo dalekosáhlé následky, jak informují sama média provinilé země.

Kmeny požadují odškodnění za čistky, kterými si prošly na přelomu 19. a 20. století. Zástupci kmenů Nama – David Frederick – a Herero – Vekuii Rukoro – společně tvrdí, že zastupují všechny příslušníky své národnosti na celém světě. Požadují také, aby byli přítomni jednáním o výši finanční kompenzace.

V současnosti totiž nedochází k jednáním s potomky kmenových příslušníků, jichž se genocida dotkla, ale se zástupci Namibie. Německo vyplácí Namibii finanční prostředky v rámci rozvojové pomoci své bývalé kolonii.

Levicoví politici případnou účast zástupců kmenů Nama a Herero na jednáních vítají. Německý historik Jürgen Zimmerer ovšem varuje, že by to mohl být precedens. „Pokud by se podařilo Německo dotlačit k přímým jednáním se zástupci kmenů ohledně reparací, mohlo by se vynořit mnoho dalších případů z období kolonialismu,“ varuje dějepisec.

Spolková vláda uznala oficiálně teprve relativně nedávno, že se v případě Namibie jednalo o genocidu. Čistkám padlo za oběť 10 tisíc z celkových 20 tisíc příslušníků kmene Nama a 65 z 80 tisíc kmene Herero.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek