Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno kolem Kataru nekončí. Na požadavky reagoval "velmi negativně", tvrdí Egypt. Bojkot trvá

Dusno kolem Kataru nekončí. Na požadavky reagoval "velmi negativně", tvrdí Egypt. Bojkot trvá

Odpověď Kataru na podmínky arabských států byla podle egyptského ministra zahraničí Samího Šukrího "velmi negativní". Politický bojkot proto bude pokračovat do doby, než Katar změní svůj přístup, dodali představitelé Saúdské Arábie. Další sankce ale zatím oznámeny nebyly. Čtveřice zemí v čele se Saúdskou Arábií přerušila s Katarem v červnu diplomatické styky kvůli jeho údajné podpoře terorismu, uvalila na něj sankce a předala mu seznam svých požadavků. Mimo jiné požaduje, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin.

Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes v Londýně vyzval k vyřešení diplomatické roztržky Dauhá se zeměmi Perského zálivu cestou dialogu. Veškerá jednání se podle něj musejí uskutečnit v "jasném rámci zaručujícím Kataru suverenitu".

720p 360p
O co jde v Kataru?

Katar obvinění z podpory terorismu odmítá, své stanovisko vůči Íránu hájí a ultimátum označil za zásah do své suverenity.

"Odpověď, kterou čtyři státy dostaly, byla veskrze negativní a postrádala jakýkoli obsah. Soudíme, že neposkytuje základy pro to, aby Katar upustil od své politiky," citoval Šukrí ze společného prohlášení států. Katar podle něj nepochopil vážnost situace.

Šéf saúdskoarabské diplomacie Ádil Džubajr podle agentury Reuters dodal, že politický i ekonomický bojkot Kataru bude pokračovat, dokud Dauhá "nezmění svou politiku k lepšímu". Další případné kroky vůči Kataru budou podle něj přijaty ve vhodné době a budou v souladu s mezinárodním právem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek