Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno nad Černým mořem. Ruská stíhačka manévrovala jen metr a půl od amerického letounu

Dusno nad Černým mořem. Ruská stíhačka manévrovala jen metr a půl od amerického letounu

Nad Černým mořem došlo k dalšímu rusko-americkému incidentu. Ruská stíhačka Su-27 prováděla manévry v těsné blízkosti amerického průzkumného letounu. Mluvčí amerického námořnictva v Evropě Pamela Kunzeová pro CNN uvedla, že obě letadla v době manévru, který měl zahrnovat riskantní překřížení dráhy letu, dělilo pouhých 1,5 metru. Moskva tvrdí, že jejich letoun pouze bránil původně neidentifikovanému objektu v průletu do ruského vzdušného prostoru.

 

„Nebezpečné akce zvyšují riziko špatného odhadu a kolizí ve vzduchu,“ uvedla pro CNN Kunzeová s tím, že americký stroj operoval v souladu s mezinárodním právem a nijak tuto ruskou aktivitu nevyprovokoval.

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že manévr jeho stíhačky „byl zcela v souladu s mezinárodním právem a že nedošlo k žádné mimořádné události“. Ruská stíhačka dle vyjádření ministerstva vzlétla v okamžiku, kdy radary zaznamenaly „nespecifikovaný vzdušný cíl“, který mířil k ruskému vzdušnému prostoru. Po identifikaci, která měla proběhnout v bezpečné vzdálenosti, pouze monitorovala situaci a dohlížela, aby nedošlo k narušení ruského vzdušného prostoru. 

Podobné vzdušné incidenty nejsou nijak výjimečné. V listopadu loňského roku se v mezinárodním prostoru nad Černým mořem ruská stíhačka Suchoj Su-30 přiblížila na vzdálenost 15 metrů k americkému hlídkovému a špionážnímu letounu P-8A Poseidon. Pentagon označil incident za nebezpečný, protože Suchoj přeletěl zprava doleva před nosem P-8A se zapnutým přídavným spalováním, což vyvolalo silné turbulence.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek