Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky se snažila protlačit dceru na prestižní univerzitu. Dostala tři roky vězení

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky se snažila protlačit dceru na prestižní univerzitu. Dostala tři roky vězení

Dlouholetá přítelkyně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje byla dnes odsouzena ke třem rokům vězení za korupci. Informují o tom zahraniční agentury. Jihokorejský soud shledal Čche Son-sil vinnou z toho, že využívala svých vazeb na exprezidentku, aby dostala svou dceru na prestižní univerzitu v Soulu. Prezidentčina důvěrnice stojí v centru korupčního skandálu, který vedl k sesazení někdejší prezidentky Pak Kun-hje. Ta je v současné době rovněž souzena.

Čche Son-sil čelí ještě vážnějším obviněním, včetně toho, že s využitím svých styků s prezidentkou nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla oficiálně sesazena a vzata do vazby v březnu. V dubnu byla obviněna, že se na braní úplatků přímo podílela.

Skandál postihl i největší jihokorejskou firmu Samsung, jejíž šéf I Če-jong byl obviněn ze zpronevěry, úplatkářství, křivého svědectví a dalších činů a je ve vazbě. Exprezidentka údajně přijala od šéfa Samsungu úplatky za zhruba 26 milionů dolarů (612 milionů Kč), uvedla agentura AP. I Če-jong už dříve popřel, že by dával Pak Kun-hje peníze výměnou za výhody pro svou firmu.

První případ, v němž byla přítelkyně jihokorejské exprezidentky odsouzena, se týká přijetí její dcery Čchung Ju-ra na prestižní ženskou univerzitu v Soulu. Čche Son-sil podle soudu „spáchala mnoho nelegálních činů“, když vyvíjela na univerzitu tlak, aby její dceru přijala a poté jí poskytovala přednostní zacházení. Univerzita například žákyni Čchung Ju-ra udělovala známky za písemné práce, které nikdy neodevzdala, a za zkoušky, které neabsolvovala.

Čchung Ju-ra, která je držitelkou zlaté medaile v jezdeckém sportu z asijských her, byla minulý měsíc vyhoštěna z Dánska a nyní je rovněž vyšetřována v korupčním skandálu.