Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důvod k obavám. Severní Korea zlepšuje svůj atomový arzenál mílovými kroky

Důvod k obavám. Severní Korea zlepšuje svůj atomový arzenál mílovými kroky

Dále, silněji a lépe – nukleární bomby Severní Koreje se postupně stále zdokonalují a dle odborníků by jaderné hlavice mohly v roce 2026 doletět až k americkým břehům. Severokorejský vůdce Kim Čong-un přitom neustále škádlí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, jak dokazuje série raketových testů, které se v posledních týdnech uskutečnily. Díky nim američtí experti ví, že Severní Korea své zbraně nenápadně zdokonaluje. Měli bychom se začít bát?

Všechny informace o zbrojní výbavě Severní Koreje jsou pouhými odhady. Přesto američtí experti předpokládají, že země má v současnosti méně než deset jaderných bomb. Z provedených testů i severokorejské propagandy ale odvozují, že země má dostatek plutonia, které by stačilo k obohacení uranu, ze kterého by mohlo vzniknout dalších až 25 bomb.

Korejci také postupně zdokonalují ničivou sílu náloží. V říjnu 2006 odpálili bombu, která měla ničivou sílu sotva jednu kilotunu. Střela z roku 2008 už měla dvojnásobný účinek. Bomba odpálená loni v lednu měla podle seismických měření sílu mezi čtyřmi až šesti kilotunami. Na podzim roku 2016 pak Severokorejci otestovali zbraň, která dle zaznamenaných otřesů vyvinula sílu asi 10 kilotun. Pro porovnání, atomová bomba jménem Little boy, kterou Američané v roce 1945 shodili na Hirošimu, smetla město silou 15 kilotun.

Severní Korea pokračovala roky ve vývinu svého zbrojního arzenálu i navzdory sankcím a diplomatickým roztržkám. V roce 2016 Kim Čong-un vypustil 16 střel, aby otestoval možnosti raket a ukázal světu svou sílu. Zdá se, že se zdokonalil také v ukrývání zbraní, protože střely byly odpáleny i z mobilních stanovišť nebo vynořených ponorek. Tyto střely podle amerických expertů navíc mohou nést i nukleární hlavice. „Pchjongjang pracuje na tom, aby střely s atomovými hlavicemi dosáhly amerického pobřeží asi do deseti let,“ prohlásil loni Siegfried Hecker, který je emeritním ředitelem Národní laboratoře Los Alamos, kde se zrodila atomová bomba.

Když se Kim Čong-un dostal v dubnu 2012 do čela země, řekl, že první, druhou i třetí prioritou jeho vlády je zvýšit sílu armády. Myslel tím zřejmě také zdokonalení technologií, které stále ještě pokulhávají za Západem. Generál Curtis Scaparrotti, který působil v Jižní Koreji, věří, že Severní Korea už vyvinula tak kompaktní nukleární nálož, že ji dokáže úspěšně umístit na hlavu balistické rakety.

To potvrdil ve svém prohlášení i vůdce Severní Koreje v květnu 2015. Tehdy o tom znalci ještě pochybovali. Před rokem se ale na veřejnost dostala fotografie, na které Kim Čong-un stojí u zřejmě funkční hlavice střely.

Je pravděpodobné, že jen devět zemí světa vlastní atomové zbraně. Nejvíce jich má Rusko a Spojené státy. Podle dostupných údajů má každá země kolem 7 tisíc jaderných hlavic. V řádu stovek bomb má pak Francie, Čína a Velká Británie. Na chvostu žebříčku je pak Indie, Pákistán a Izrael. U Severní Koreje údaje chybí, ale podle bezpečnostních expertů má země méně než deset jaderných hlavic.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek