Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvě mouchy jednou ranou. Nizozemsko obsazuje věznice zející prázdnotou žadateli o azyl

Dvě mouchy jednou ranou. Nizozemsko obsazuje věznice zející prázdnotou žadateli o azyl

Zatímco drtivá většina zemí po celém světě včetně Česka si láme hlavu nad tím, jak do věznic vměstnat všechny odsouzené, Nizozemsko má problém opačný. Neví, jak všechny prázdné cely využít. Tamní úřady proto přišly s originálním řešením věznice zútulnit a obsadit je žadateli o azyl.

 

Země jako Česko, Belgie, Británie nebo Spojené státy si o věznicích zejících prázdnotou mohou jen nechat zdát. Nizozemsko má ale míst pro vězně tolik, že už dnes některé věznice pronajímá Belgii nebo Norsku, které za pronájem platí 25 milionů eur (asi 675 korun) ročně. Přesto asi třetina nizozemských věznic zůstává prázdná. Tamní kriminalisté to mimo jiné vysvětlují novým přístupem k vymáhání práva, která dává namísto uvěznění odsouzených přednost jejich nápravě v běžném životě.

Podle profesora kriminologie z Erasmus school of law v Rotterdamu Reného van Swaaningena má na rozdíl od ostatních zemí Nizozemsko například relativně liberální přístup k měkkým dogám a prostituci. „Věznice jsou velmi drahé. Na rozdíl od Spojených států, kde mají lidé tendenci se soustředit na morální argumenty k uvěznění, se Nizozemí víc soustředí na to, co funguje a je efektivní,“ říká Swaaningen. Kromě toho Nizozemí hojně využívá moderních metod dohledu, jako jsou elektronické náramky.

Za přebytkem prázdných věznic navíc stojí obrovský pokles páchání trestných činů. Za posledních devět let se záznamy o trestné činnosti v Nizozemí snížily zhruba o čtvrtinu. Profesor kriminologie si to vysvětluje především změnou stylu života dnešní mládeže. Nejrizikovější skupinou pro páchání drobné pouliční kriminality jsou totiž lidé ve věku od 12 do 18 let, kteří dnes namísto řádění v ulicích sedí doma u počítačů nebo si chatují s přáteli na mobilních telefonech. V 90. letech navíc země nápravných zařízení postavila příliš mnoho.

Nizozemské úřady očekávají, že do roku 2021 stoupne počet volných cel na tři tisíce. V posledních třech letech přitom tamní vláda už 19 z téměř 60 věznic zavřela a podle uniklé zprávy z loňského roku tím uzavírání nápravných zařízení nekončí.

Situaci se Nizozemsko rozhodlo vyřešit vcelku originálně - volné kapacity vyčlení pro uprchlíky, kteří do země přišli hledat nový život. Úřady je pochopitelně nechtějí zavírat do strohých cel. Přeměnou nápravných zařízení na azylová centra nizozemská vláda zabije dvě mouchy jednou ranou. Jako zařízení pro uprchlíky už dnes funguje celkem dvanáct tamních věznic.

Příkladem je bývalá věznice v Haarlemu, kde mají azylanti fotbalové hřiště, jinde zase tělocvičny nebo zahrady. V Hoogeveenu na severovýchodě země úřady odstranily vysoké zdi s ostnatým drátem a dveře cel předělali tak, aby šly otevřít zevnitř i zvenku a běženci se tu mohli cítit víc jako doma. „Chceme, aby se lidé cítili v bezpečí,“ říká mluvčí nizozemské Ústřední agentury pro přijímání žadatelů o azyl Jan Antholts, který se na přestavbě věznic podílí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek