Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egypt zasahuje proti „teroristickým a kriminálním živlům“. Rozsáhlá operace má už 16 mrtvých

Egypt zasahuje proti „teroristickým a kriminálním živlům“. Rozsáhlá operace má už 16 mrtvých

Egyptští vojáci a policisté v pátek zahájili rozsáhlou operaci proti „teroristickým i kriminálním živlům a organizacím“, při níž dosud zahynulo 16 ozbrojenců a více než tři desítky lidí byly zatčeny. O případných ztrátách na straně vládních sil prohlášení armády neinformuje. Vládní oddíly se zaměřily na Sinajský poloostrov a na oblast delty Nilu a Západní pouště.

Bezpečnostní situace je v Egyptě nejproblematičtější na Sinajském poloostrově, kde radikálové útočí na policisty a vojáky a v poslední době stále častěji také na civilisty.

Při nejhorším teroristickém útoku na mešitu na severu Sinajského poloostrova zahynulo loni na konci listopadu přes 300 lidí. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila, ale za hlavního podezřelého je označována teroristická organizace Islámský stát (IS). Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí reagoval prohlášením, že armáda má tři měsíce na zajištění bezpečnosti na Sinajském poloostrově.

"Zodpovídáte za to, aby byla v nadcházejících třech měsících na Sinaji zajištěna bezpečnost a stabilita... Můžete použít i hrubé násilí, pokud to bude zapotřebí," řekl tehdy Sísí hlavnímu veliteli egyptských ozbrojených složek.

Káhira před měsícem s ohledem na březnové prezidentské volby prodloužila v zemi výjimečný stav. Ten v Egyptě platí od loňského dubna, kdy při útocích na dva koptské kostely na severu Egypta zahynulo 45 lidí. K masakru se tehdy přihlásil Islámský stát (IS).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek