Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elitní vojáci se převlékají za žebráky. Nová taktika má ochránit města před teroristy

Elitní vojáci se převlékají za žebráky. Nová taktika má ochránit města před teroristy

Elitní jednotky SAS (Specian Air Service), které jsou tajnou zbraní britské armády v boji proti terorismu, dostaly podle deníku Daily Mail speciální úkol. V převlečení za bezdomovce a pouliční zametače jejich členové hlídkují v ulicích velkých měst, aby chránili obyvatele před teroristickými útoky. S automatickými zbraněmi MP7, které mají schované pod převlekem, jsou schopni okamžitě udeřit a útočníka zneškodnit.

„Tito vojáci poskytují velmi dobrý základ pro okamžitou reakci tak, aby přinejmenším minimalizovali počet obětí a zabránili zranění a umírání,“ říká podle deníku Daily Mail armádní zdroj. O členy speciálních jednotek je prý dobře postaráno – jídlo jim nosí jejich kolegové, kteří si hrají na náhodné kolemjdoucí.  

Do operace byli údajně povoláni vojáci protipovstaleckého křídla (Counter Revolutionary Warfare Wing), které vzniklo pod speciální jednotkou SAS v 70. letech jako hlavní eso britské armády v boji proti terorismu. Podle vojenských zdrojů už operace nějakou chvíli trvá a zatím se její konec neplánuje.

„Ozbrojené jednotky jsou nasazeny už delší dobu a je nepravděpodobné, že by byla operace zastavena,“ řekl armádní zdroj pro Mirror. Británie se totiž za poslední tři měsíce stala terčem tří teroristických útoků, během kterých zemřelo 35 lidí – během březnového útoku na Westminsterském mostě zemřeli čtyři lidé, následkem výbuchu na koncertě Ariany Grande v Manchesteru zahynulo 22 převážně mladých lidí a poslední útok v Londýně si vyžádal osm obětí.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Hrdinové a oběti útoku v Manchesteru

„Úroveň hrozeb je stále vyhodnocována Společným střediskem pro analýzu terorismu jako závažná, což znamená, že je útok velmi pravděpodobný, takže musíme být připraveni,“ dodal. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>