Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdogan chce s Putinem jednat o zapojení do bojů v Sýrii. „Kurdové nesmí docílit svého,“ tvrdí

Erdogan chce s Putinem jednat o zapojení do bojů v Sýrii. „Kurdové nesmí docílit svého,“ tvrdí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se chystá se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem hovořit o možnosti zapojení Ankary do operací v syrských městech Manbidž a Rakka. Erdogan to dnes řekl u příležitosti svého návratu do vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Schůzka obou státníků proběhne ve středu. Během května se pak Erdogan setká i s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, uvedla agentura Reuters.

Jednání s Putinem a Trumpem by podle Erdogana mohla symbolizovat zahájení nové éry v Iráku a v Sýrii. Turecký prezident mimo jiné také uvedl, že nedopustí, aby kurdské milice na severu Sýrie „docílily svého“.

Turecko považuje kurdskou milici (YPG) za odnož zakázané separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která za autonomii Kurdů v Turecku bojuje tři desetiletí. Právě snaha zabránit syrským Kurdům, aby ovládli souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice, byla jedním z cílů turecké intervence do válkou zmítané Sýrie loni v srpnu.

Vztahy mezi Tureckem a USA byly v poslední době napjaté, a to kvůli americké podpoře YPG v boji proti Islámskému státu (IS) v Sýrii.

Erdogan se dnes po téměř třech letech opět stal členem AKP, jejímž je spoluzakladatelem. Členství ve straně mu umožnil výsledek dubnového referenda, v němž Turci většinou 51,4 procenta hlasů přijali návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšíří prezidentské pravomoci.