Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdogan otevřel na severu Sýrie novou frontu. Armáda bombarduje Kurdy, Rusko stáhlo své lidi

Erdogan otevřel na severu Sýrie novou frontu. Armáda bombarduje Kurdy, Rusko stáhlo své lidi

Turecká armáda přitvrdila ofenzívu proti Kurdům. Turecká armáda po úvodním ostřelování pozic kurdských milic YPG v severosyrském Afrínu, zahájila pozemní operaci. Premiér Binali Yildrim později doplnil, že oblast začalo bombardovat turecké letectvo. Syrské ministerstvo zahraničí akci odsoudilo, ruská diplomacie vyzvala obě strany ke zdrženlivosti.

Postup Ankary tak v syrské občanské válce otevřel novou frontu a zdůraznil rozpory mezi Tureckem a Spojenými státy - členy Severoatlantické aliance. Arabsko-kurdské milice varovaly, že operace posílí teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Pozice Moskvy ohledně vyřešení syrské krize je neměnná a je založena na zachování syrské územní integrity a respektování svrchovanosti země, uvedla ruská diplomacie. K dění v oblasti se vyjádřil i Franc Klincevič, první místopředseda branného výboru ruské Rady federace, tedy horní parlamentní komory. Moskva bude podle něj v OSN požadovat, aby Turecko akci zastavilo.

„Není to jen Sýrie, kdo bude požadovat zastavení té operace. Rusko její požadavek podpoří a poskytne Sýrii diplomatickou pomoc,“ řekl Klincevič agentuře RIA Novosti. Ruské ministerstvo obrany rovněž oznámilo, že z oblasti Afrínu, který se stal terčem vojenského zásahu, stáhlo své vojenské pozorovatele.

Současná ofenziva začala v pátek, kdy Turecko ze svého území zahájilo ostřelování Afrínu. V ostřelování armáda pokračovala dnes ráno a následně oznámila, že zasáhla pozice kurdské Strany demokratické unie (PYD), její ozbrojené složky YPG a Strany kurdských pracujících (PKK).

Podle mluvčího milic YPG v oblasti zasáhly turecké letouny město Afrín a několik dalších vesnic. Nálety zranily několik lidí, jejich přesný počet ale nezveřejnil. Místní obyvatelé se nyní opevnili ve svých domovech nebo se schovali do úkrytů. Ke střetům mezi tureckými jednotkami a kurdskými bojovníky prý teď nedochází, objevily se pouze menší potyčky v okrajových částech regionu.

Turecko operaci brání s tím, že letectvo zasáhlo 95 procent cílů a že terčem útoků byly jen teroristé. Jak uvedl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, Ankara o vývoji v Afrínu informovala veškeré hráče zapojené do dění v Sýrii. Syrské vládě pak zaslala písemné prohlášení. Turecko podle ministra očekává, že jeho spojenci nebudou podporovat teroristické organizace.

V reakci na dění v Afrínu vyzvala ve společném prohlášení skupina prominentních akademiků lídry Ruska, Spojených států a Íránu, aby Turecku v útocích na YPG zabránili. Tureckou ofenzivu v Afrínu akademici označili za „evidentní projev agrese v regionu, kde je mír a jehož řízení následuje demokratické principy“. Spojené státy mají morální povinnost postavit se za kurdský lid, který výrazně pomohl v boji proti IS, pokračovali akademici. Prohlášení podepsal například politický aktivista a spisovatel Noam Chomsky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek