Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdogan podváděl! Turecká opozice se bouří proti výsledku referenda

Erdogan podváděl! Turecká opozice se bouří proti výsledku referenda

Hlavní turecká opoziční strana dnes vyzvala ke zrušení výsledků nedělního referenda o ústavní reformě. Hlasování a sčítání hlasů podle ní provázely podvody. Místopředseda Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan řekl, že strana je připravena podat stížnost u tureckého ústavního soudu, a pokud to bude třeba, obrátí se i na Evropský soud pro lidská práva. Další opoziční formace prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) oznámila, že do výsledku byly započteny až tři miliony neplatných hlasů, což stačí ke zvrácení výsledku.

Návrh na ústavní změnu, která zásadním způsobem posílí prezidentské pravomoci, byl přijat těsnou většinou. Podle čerstvé informace agentury Anadolu podpořilo reformu 51,18 procenta hlasujících, proti bylo 48,82 procenta. Agentura tvrdí, že otevřeny byly už všechny obálky s hlasy. Volební komise má oficiální výsledek vyhlásit až za 11 nebo 12 dní. Do výsledku však nechala započítat i lístky neoznačené oficiálním razítkem.

Tezcan řekl, že hlasování i sčítání hlasů provázely podvody a že jediný způsob, jak skoncovat s debatou o legitimnosti hlasování a jak uklidnit lidi, je hlasování zrušit. Podle něj je nemožné zjistit přesný počet neplatných hlasů.

CHP podle Tezcana vznese stížnosti k místním volebním úřadům a k ústřední volební komisi a podle výsledku pak případně k ústavnímu soudu nebo Evropskému soudu pro lidská práva.

Opoziční předák trval na tom, že volební komise tím, že přistoupila na započítání neoznačených lístků, porušila zákon. CHP prý z mnoha oblastí dostala stížnosti, že lidé neměli možnost hlasovat v soukromí. Naproti tomu se hlasy na několika místech podle CHP sčítaly tajně, mimo dohled pozorovatelů.

Stížnosti registruje také HDP. Podle jejího zjištění jsou do výsledku započítány tři miliony neoznačených lístků. Zrušením těchto hlasů může být výsledek zvrácen.

Předseda ústřední volební komise Sadu Güven dnes řekl, že rozhodnutí započítat také oficiálně neoznačené lístky vláda učinila i v minulosti. Pro uznání neplatnosti hlasu je podle něj třeba dokázat, že lístek byl do volební místnosti přinesen zvenčí. Prohlásil, že pro změnu se vyslovilo o 1,25 milionu lidí více než pro její zamítnutí. Přiznal ale také, že neví, kolik neoznačených lístků bylo do výsledku započítáno.