Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdogan vyhrožuje Evropanům. Kamkoliv se hnete, už nikdy nebudete v bezpečí

Erdogan vyhrožuje Evropanům. Kamkoliv se hnete, už nikdy nebudete v bezpečí

Evropané se nebudou moci nikde ve světě bezpečně pohybovat po ulicích, pokud Evropa nezmění svůj postoj, řekl dnes podle agentury Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Evropu vyzval, aby dodržovala lidská práva a demokracii.

Erdogan a turečtí ministři v poslední době opakovaně kritizují hlavně Nizozemsko a Německo za to, že tyto země zabránily turecké vládní agitaci na shromážděních pro exilové Turky. Kampaň měla přesvědčit Turky, aby v dubnovém referendu hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu.

 

Ankara v této souvislosti obvinila Německo z nacistických praktik. V úterý Erdogan prohlásil, že současná Evropa je podle něj fašistická a krutá jako v období před druhou světovou válkou.

„Pokud Evropa bude takto pokračovat, žádný Evropan nikde ve světě nebude moci bezpečně jít po ulicích. My, Turecko, vyzýváme Evropu, aby dodržovala lidská práva a demokracii,“ řekl dnes Erdogan na akci pro místní novináře v Ankaře. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes podle Reuters oznámil, že turečtí vládní činitelé se sice stále účastní akcí pro tureckou diasporu v Evropě, ale už neagitují.