Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdogan vyzval Turky, aby se „pomstili". „Vy jste budoucnost Evropy,“ hřímal ke svým krajanům

Erdogan vyzval Turky, aby se „pomstili". „Vy jste budoucnost Evropy,“ hřímal ke svým krajanům

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval své krajany v zahraničí, aby se „pomstili“ Evropě. V pátečním vystoupení nabádal imigranty, aby měli hodně dětí a zaplnili lepší evropské čtvrti. „Vy jste budoucnost Evropy,“ vyzývá Turky Erdogan.

Prezident tak podle listu The New York Times reagoval na vyostřené vztahy s Evropou, konkrétně s Německem a Nizozemskem. Země v uplynulých dnech zakázaly na svém území několik vystoupení tureckých politiků, kteří přijeli na starý kontinent agitovat u krajanů za prezidenta Erdogana. Ten by po dubnovém referendu mohl získat mnohem silnější pravomoci. A Turci v zahraničí tvoří nezanedbatelnou část voličů.

Diplomatické přestřelky začaly v sobotu, když nizozemské úřady nepovolily přistání letadla s tureckým ministrem zahraničí a eskortovaly i Erdoganovu ministryni pro rodinu. Turecko reagovalo uzavřením vzdušného prostoru pro diplomaty a vykázáním nizozemského velvyslance. Turecký ministr vnitra navíc pohrozil, že země přestane zadržovat uprchlíky a pustí je do Evropy „po 15 tisících měsíčně“.

Prezident Erdogan opakovaně přirovnal německou kancléřku Angelu Merkelovou k Hitlerovi. Turecký provládní list Güneş dokonce zveřejnil kontroverzní titulní stranu, kterou z velké části zabírá fotomontáž ukazující německou kancléřku jako nacistického vůdce.

S další reakcí se prezident obrátil přímo na Turky žijící v Evropě. „Žijte v lepších čtvrtích, řiďte nejlepší auta a bydlete v nejlepších domech. Nemějte tři, ale pět dětí, protože vy jste budoucnost Evropy. To bude nejlepší odpověď na nespravedlnost, kterou na vás Evropa páchá,“ vyzýval dnes své krajany v Evropě Ergdogan na jednom z mítinků před dubnovým referendem.

Není prvním východním vůdcem, který nabádá své občany, aby zaplavili Evropu. Dle dat z výzkumného centra Pew Research Center procento muslimů v Evropě stoupá. V roce 1990 tvořili v evropské populaci přibližně 4 %, v roce 2010 to bylo 6 % a v roce 2030 by celkem 8 % Evropanů mělo vyznávat islám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek