Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Erdoganovi utíkají diplomaté do Německa. Počet žádostí o azyl po zmařeném puči strmě narostl

Erdoganovi utíkají diplomaté do Německa. Počet žádostí o azyl po zmařeném puči strmě narostl

O azyl v Německu usilují stále více Turků s diplomatickým pasem. Ten kromě diplomatů samotných mají i jejich manželky a děti. Zatímco dříve Berlín evidoval jen pár desítek žádostí, teď ví o víc než 130. Podány prý byly v období od srpna 2016 do letošního ledna. Informovala o tom agentura DPA.

V Německu se podle agentury DPA chtějí takto usídlit i rodinní příslušníci tureckých diplomatů. Ankara totiž po loňském nezdařeném pokusu o převrat pronásleduje tisíce skutečných i domnělých odpůrců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a v některých kruzích vládne nejistota.

Podle DPA zatím není jasné, zda německé úřady již o žádostech rozhodly.

Azyl v Německu se snaží získat i přibližně 40 většinou vysoce postavených tureckých vojáků pobývajících v zařízeních Severoatlantické aliance. Berlín dal najevo, že je zpět do vlasti nepošle, uvedla na konci ledna DPA. Podle německé ústavy mají právo na azyl politicky pronásledované osoby.

Loni v polovině července provedla část armády v Turecku pokus o převrat, po němž turecké úřady začaly s rozsáhlými čistkami. O práci už od té doby přišlo více než 100 000 lidí, včetně soudců, policistů, prokurátorů nebo učitelů. Více než 30 000 lidí skončilo ve vězení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek